Dünyanın En Yüksek Hastanesi

20.04.2014         ercan@manyapi.com 
Tırmanış mevsimi öncesi kurulan Everest Ana (5400 metre) kampındaki klinik dünyada en yüksekte hizmet veren sağlık kuruluşudur. Everest ER mevsimlik çadırı 2003 yılında kar amacı gütmeyen Himalaya Kurtarma Derneği (İHD) doktorlarından Dr. Luanne Freer tarafından kurulmuştur.
Everest’te tırmanmak için üç aya yakın beş bin metrelerde yaşamak zorunda kalan dağcılar yüksek dağ hastalıklarının hemen hepsi ile mücadele etmek zorunda kalırlar. İnsan vücudunun bu yükseklerde uzun süre kalması birçok ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.
 
 
Bunların en başında yüksek beyin ödemi gelmektedir. Dağ tutması ile başlayan bu ölümcül hastalığın seyri görme bozuklukları, anormal refleksler, uyuşama, karıncalaşma, konuşma bozuklukları, hayal görme ardından kısmi felç ve ölüme kadar gidebilir.
Bu yüksekliklerde dağcıları tehdit eden bir diğer hastalık akciğer ödemidir. Akciğer ödemine yakalanan bir kişide baş ağrısı, uykusuzluk, inatçı kuru öksürük tırnak yataklarında morarma, ateş çekilmez bir hal almaktadır.
 
 
Yükseklik retinopatisi yani göz kanaması, kanın pıhtılaşma özelliğinin artmasına bağlı bazı sorunlar dağcıları bekleyen diğer ölümcül hastalıklardır. Yukarıda saydığım birçok hastalığa soğuk ısırması, dağ kazaları burkulma, düşme ve de çığ gibi risklerde eklendiğinde Everest ER’in ne kadar önemli bir görev üstlendiğini daha iyi anlarız. Everest ER kurulmadan rahatsızlanan bir çok dağcı ölüme terk edilmiş ve batı kamuoyunda dağcılığın etik davranışları tartışılmaya açılmıştır. Sezon öncesi ve de sonrasında bölge halkına ilk yardım konusunda derslerde veren bu gönüllü doktorlar dağcıların en sıkı dostlarından olduğunu söylesek yalan olmaz.
 


 

1821

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Maç D Smart’ta
23.08.2017    47