Dur bir dakika…

01.02.2016         tkoc@comu.edu.tr

“Dur bir dakika” demek istiyorum herkese. Dur bir dakika, dur ve düşün bir dakika!

 

 

            Diyorum; kendime, çevremdekilere, herkese ve hatta bütün dünyaya.

            Elbette benim gördüğümü herkes de görüyor; Eskilerin dediği gibi “Bindik bir alamete ve gidiyoruz kıyamete” ülke, bölge ve dünya olarak tam anlamı ile felakete gidiyoruz. İnsanlığın biriktirdiği bütün değerler anlamsızlaştırılmakta.

Nedir insanlık tarihi boyunca biriktirilen değerler?

Bu değerler:

Emek vermek ve üretmek.

Yalan söylememek.

Öldürmemek.

Çalmamak.

Hak yememek.

Paylaşmak.

Dayanışmak/yardımlaşmak.

Ayrım yapmamak.

Düşünceye saygı göstermek.

Özgürlük.

Adalet.

………… bunları daha da çoğaltabilirsiniz.

 

            Yani birisi; çalıyorsa, yalan söylüyorsa, hakaret ediyorsa, emeğe haksızlık ediyorsa, paylaşmıyorsa, ayrım yaparak insanları ötekileştiriyorsa, her konuda kendi düşüncesini tek doğru olarak görüyor ve düşünceye saygısızlık ediyorsa, küfrediyorsa, dövüyorsa, öldürüyorsa kelimenin tek anlamıyor bu kişi KÖTÜdür, KÖTÜ.

            Herhangi bir kişi bu kötü davranışları görüyor ama akrabalık, arkadaşlık, çıkar birliği, düşünce ortaklığı, inanç birliği, hemşerilik, ekonomik çıkar, makam/mevki,…, …, gibi nedenlerle yapılan kötülüklere ses çıkarmıyorsa KÖTÜ’ye ortaklık ediyor demektir.

            Bu kadar basit.

            Evet, bu konu uzun uzun anlatılabilirdi. Bununla birlikte durum aynı zamanda bu kadar basittir.

Bu basit gerçeği ben mi ifade ediyorum?

Sıralanan bu basit gerçekleri neredeyse insanlık tarihi boyunca her düşünce akımı ve inanç sıralamıştır. Her düşünce akımı ve/veya inançların pek çoğunun temel ifadelerinin pek çoğu birbirine benzer.

O zaman ne olurda sonra gelenler bu ifade edilenlerin tam tersi bir yaşam sürerler ve dünya, Ortadoğu ve Türkiye güncel durumda olduğu gibi çirkinlikler ile boğuşuyor hale gelir?

            Öncelikle bütün bu güzel değerlerin devamına ….AMA getirerek her insanlık değerini kendine çıkar haline getiren kişi ve düşünceler var. Adı ne olursa olsun bunlar yapıldığında insanlık suçu işleniyor/işliyoruz.

            Buna ek olarak bu insanlık suçunu görüp de kendi çıkarı için görmemezlikten gelmek ya da ÇİRKİNLİĞİ bile ve isteye iyi bir şey gibi göstermek çabası içinde olanlar olarak da insanlık suçu işliyoruz.

            Bu süreçte bir üçüncü tavır var. O da işlenen insanlık suçunu görmek ama kendisine zararı dokunmasın diye görmemezlikten gelmektir. İnsanlık suçları o suçu işleyenler dahil herkesi etkiler ve herkesin zararınadır. Bu nedenle görmemezlikten gelerek korunacaklarını sananlar aldanıyorlar. Bu davranışta bir insanlık suçudur. Böyle davrandığımızda insanlık suçu işliyoruz.

            Haydi…

            Durup bir düşünelim…

            Nedir durum?

            Biz ne yapıyoruz?

            O zaman haydi sorunu çözmeye kendimizden başlayalım.

            Haydi…


1014

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun