01.01.1970          

 

                İnsanoğlunun bugünkü teknolojiyi yakalamasındaki en büyük etken yeniliğe yenilik katma uğraşıyla ulaştığı hiç şüphe yok.

                Cep telefonundan, küçük büyük her çeşit araç ve gereç her yıl eski yeniliklere yeni buluşlara katkı sağlıyor. 20-30 yıl önceki otomobil, çamaşır, bulaşık televizyonlarımızı yeni teknolojilerle değiştirme gayreti içindeyiz. İnsan değişikliğe geliştirmeye gelişmeye açık bir canlıdır. Hele yeni gençler bir önceki nesile göre çok çok daha yeniliklere aşık bir nesil. Kültür seviyesi, şehirdeki yaşam biçimi, giyim kuşam özgürlüğü artık duygusallıktan gerçekçiliğe dönüşümün bir sonucu.

                Siyasi hayatımızın da yeni söylemlere yeni umutlara yeni yapılanmaya gereksinim olduğu son referandum oylamasında gün yüzüne çıktı. 

                Artık şövenist, heyecan verici, hamasat yüklü sözler yerini daha güzel daha güvenli yarınlardan kaygısız çoluk çocuğunu eğitimli kültürlü yetişme ortamını arıyor.

                Eski politikacılar eski alışkanlıklardan yöntemlerden vazgeçmesi biraz zor görünüyor gibi. Toplum bu kafalardan daha önde olduğundan uyuşmazlıklar tartışmalar, kavgalar sürüp gidiyor. Batı demokrasilerinde bir siyasetçinin ömür 5-10 yıl ie sınırlıdır. Bu kutsal görevi arkadan gelen daha genç, zinde beyinlere bırakmak gelişmişliğin simgesidir. Biz doğu toplumu insanları saltanı gösterişe övülmeyi dalkavukluğa seven bireyleriz, onun için saraylar yapmışız, tantanalı karşılamalara el etek öptürmeyi hiçbir toplumda olmayan el öptürmeye bayılırız.

                İlim kültür bilim yerine şan şöhret kişilerin konuşma yeteneğinden başka yeteneği olmayan kişilerin arkasından gittiğimiz sürece iki yakamız bir araya gelmez hep kullanılan ümmet olmaktan millet olamayız.

                Şen ve esen kalın.

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER