EYYY AKÇANSA!

01.10.2020         turgutcamer@hotmail.comDeğerli okurlarım Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Eyyy Almanya!”, “Eyyy Hollanda!”, “Gelirsem Oraya!”… “Bizi kıskanıyorlar!”, vb. deyim yerindeyse; önüne gelene posta koyan siyasi nutuklarına özendim galiba!.. Öyle zannedebilirsiniz.
-Yok.. Yok yanılıyorsunuz özenmedim, ben çok ciddiyim. Yazımın başlığını da ‘laf olsun torba dolsun’ diye atmadım.
*** 
*O başlığı neden tercih ettiğimi anlatayım. Satırlarımı okuyunca hak vereceğinizi umuyorum. 
Öncelikle hakkında yeterli bilgi sahibi olmayanlara ilimizdeki AKÇANSA’yı kısaca tanıtayım.
• AKÇANSA 1967’de kurulmuş. Çanakkale çimento fabrikası ise 1974 yılında kurulmuştu. Çanakkale Çimento Akçansa ile 1996 yılında birleşti. Fabrikada çimento ve klinker üretiliyor. Ezine- Kumburun’da iskelesi var. İskelenin uzunluğu 895 metre.
• AKÇANSA Sabancı Holding ve Heidelberg Cement’in ortak kuruluşu. Türkiye’nin en büyük çimento üreticisi lider şirket.
• Türkiye 2019 yılında çimento ihracatının yaklaşık % 30’unu AKÇANSA ve ÇİMSA  aracılığı ile gerçekleştiriyor.
• AKÇANSA, yılda 5.5 milyon ton çimentonun yanında 4.5 milyon ton da klinker üretiyor. Yani ülkemizin toplam çimento ihtiyacının yüzde 10’unu ve toplam klinker ihtiyacının da yaklaşık yüzde 11’ini karşılıyor. 
 
* Çanakkale’miz için değer yaratmaya devam ediyor Akçansa, KUTLUYORUZ GURURLANIYORUZ…
 
ANCAAAK, bu fabrika Kepez’in yaklaşık 30 kilometre uzağında olmasına karşın çoğu kez kendi limanını değil Kepez limanını kullanıyor.  Oysa yükleme için lojistik avantaja sahip kendi limanını neden sürekli kullanmıyor? SAHİ NEDEN?..
 
-“İstediği limanı kullanır.. Eleştirecek ne var bunda dediğinizi duyar gibiyim!”
 
* Ön yargılı olmayın lütfen, biraz sabredin! Bir garip olay daha var; Çan Termik Santralinden tırlarla getirilen kömür külü var, o küllerde Kepez limanından gemilere yükleniyor. Santralde linyit kömürü yakılması sonucu ortaya çıkan toplam katı atığın %80’i baca külüdür. Bu uçucu küller özellikle yol, briket, beton yapımında, asfalt içinde dolgu maddesi ve yol drenaj kanallarında, zemin stabilizasyonunda kullanılmaktadır.
 
İzninizle şimdi de gelelim işin “Bam Teli- Püf Noktasına!” 
*Kepez limanından aylardır açık kepçelerle gemilere yüklenen kül, çimento ve maden tozları liman çevresindeki yazlık sitelerde (Porto Mare) oturanlara illallah dedirtiyor. Nerden mi biliyorum? Biliyorum çünkü ben de orada ikamet ediyorum. Duyumlarımız doğruysa eğer, bu biçim yüklemeler 5 yıl sürecekmiş!
*** 
Sevgili Çanakkale OLAY okurları kül, çimento ve maden tozunun bitkilerin yaprak anatomisi üzerine de olumsuz etkileri var. Bu tozlar sebze ve meyvelerle zeytin yapraklarının üzerine yapışarak fotosenteze engel olur. Böylece ürünlerin üretimini en aza indirir.
Nitekim bu yıl site çevresindeki sebze ve meyvelerin yeterince üretilemediği, üretilenlerin de lezzetsiz olduğu anlaşılmıştır. Festivali ile övündüğümüz ünlü kayısılarımızda etkilendi bu küllerden tozlardan…
Site konutları denize 150 metre mesafede… Dört sitede toplam daire sayısı 165.
 Bu yıl denize karşı bir derin nefes alamaz olduk, pencerelerimizi açamıyoruz, açtığımızda da her yerimiz TOZ-KÜL oluyor. 
*Bakın burası çok önemli!.. Site yöneticileri tam 50 gün önce CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) şikayetlerini iletmişler. Ayni gün de (12 Ağustos 2020)  Çanakkale Valisi Sn. İlhami Aktaş’ı ziyaret ederek şikayet dilekçesi veriyorlar. Vali bey ilgileneceğini söylüyor. Ne ilgiymiş (!) İnsan ve çevre sağlığına duyarsızlık dur durak bilmeden devam ediyor.
Yükleme boşaltma sırasında meydana gelen tozuşmadan oluşan çevre kirliliği ne AKÇANSA’yı, ne TERMİKÇİLERİ, ne LİMAN İŞLETMECİLİĞİNİ ne de VALİLİĞİ hiç rahatsız etmiyor demek ki(!)
Oysa kargo gemilerindeki “Gemi Dolum Körüğü” teknik talimatına uygun biçimde kullanılsa sorun olmaz. Çünkü bu körük; kuru toz ve tanecikli maddeleri, üstü açık gemi depolarına (hangarlarına) tozsuz ve güvenli dolumlarını gerçekleştiriyor.
Ya da… “Big Bag Büyük Tonluk Çuvallar” kullanılsa yine sorun olmaz.
Big Bag Büyük Çuval(90x90x120)ın 1 Adeti 6 dolar… Birinci el çuval pahalı geliyorsa(!) İkinci el (90x90x180) ebadında Big Bag Çuvallar da var!
*İnsan ve çevre sağlığını hiçe sayanlara sesleniyorum! Eyy AKÇANSA gibiler; çuval paralarını sitelerde oturanlar verirse hoşunuza gider mi?
Yanıtınızı bekliyoruz… Acele edin yoksa MAHKEMELİK OLACAĞIZ!
 
DİPNOT:  Üç gün önce Marshall Adalarına ait MIREILLE SELMER adlı kargo gemisi Kepez limanında küllü-tozlu yükünü yükledi ve çekip gitti. Yeni gelecek çevre katliamcı gemiyi endişeyle bekliyoruz. Umarım sesimizi duyan olur!… T.Ç. 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
  
 

 


5550

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER