Eğitim İş'ten MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'e tepki

13.06.2018         

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) canlı yayınına katıldı. Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, programda konuşan müsteşar Tekin'e açıklamalarında dolayı sert tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) canlı yayın programına konuk oldu. Programda, gündemdeki konular ile ilgili açıklamalarda bulunan Müsteşar Tekin, ‘Performans değerlendirme sistemi’ne de değindi.  Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, programda konuşan müsteşar Tekin’e açıklamalarında dolayı sert tepki gösterdi. Eğitim İş tarafından yapılan açıklamada, Tekin’in göz göre göre yalan söylediği belirtildi. Programa katılan Müsteşar Tekin’in tarafsız bir bürokrat olmadığını, partizan bir duruş ortaya koyduğu açıklandı. Açıklamada, öğretmenlerin öğrenciler tarafından değerlendirilmeyeceği açıklamasının hemen ardından; “Fakat velilere ve öğrencilere sormamak mümkün değil” açıklaması yapan Tekin’in kendisiyle çeliştiği belirtilerek; “Öğretmenlerin mesleki kariyerlerini, öğrencilerinin, meslektaşlarının ve çoğunluğu yandaş sendikadan atanmış okul yöneticilerinin notlarıyla belirleyecek olan Performans Sistemini bir reform gibi sunan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, aynı konuşma içinde  ‘Öğretmenleri, öğrencilerine değerlendirtmeyeceğiz’ demiştir. Tekin, Birkaç dakika sonra da ‘Fakat velilere ve öğrencilere sormamak mümkün değil’ diyerek kendisiyle çelişmiştir. Programın adı “Performans Değerlendirme Sistemi” olmasına rağmen asıl niyetin performans ölçme değil, mesleki ihtiyaçları belirleme olduğunu iddia etmiştir. Muhalif sendikaları "anlamsız tepki vermekle" suçlayan Tekin, bu sistemin taslağı oluşturulurken eğitimin paydaşları olan bizlere neden danışılmadığı noktasını yine karanlıkta bırakmıştır” denildi. 

 
“Tekin, oy isteyen bir AKP`li vekil adayı profili çizmiştir”
Tekin`in çizdiği tablonun, seçime giderken hükümete tepkili olan eğitimcileri yumuşatma çabası olduğu belirtilerek; “Tekin, Performans Sistemine dair sendikalardan ve üniversitelerden görüş istediklerini söyleyerek bir demokrat imajı çizmeye çalışmış, ancak bu görüşleri sistemi kamuoyuna açıkladıktan, yani iş işten geçtikten sonra istediklerini belirtmemiştir. Lafta demokratlık, sözde bürokratlık kadar kendisini belli etmiştir. Tekin`in çizdiği yalancı pembe tablo, seçime giderken haklı olarak hükümete tepkili olan eğitimcileri yumuşatma çabasıdır. Tüm gerçekliği ve olan biteni birebir yaşayan eğitimciler her şeyin farkındadır. MEB’in gerçekliği çarpıtma girişimi başarıya ulaşamayacak, bugüne kadar yaptıkları her şey gibi başarısız olacaktır. Atanamayan, haksız yere sürgün edilen ya da işinden koparılan yüz binlerce eğitimci varken, Tekin, konuşmasının devamında AKP`nin 16 yılda eğitimde nasıl "reformlar" yaptığını anlatmış ve adeta oy isteyen bir AKP`li vekil adayı profili çizmiştir” denildi. 
 
“Tekin, atama bekleyen 430 bin öğretmen ile dalga geçmektedir”
Yapılan açıklamada, canlı yayın programına katılan Müsteşar Tekin’in siyasetçi gibi konuştuğu belirtilerek; “Tekin, açık olan 109 bin öğretmen kadrolarının tamamına atama yapılmamasının sebebini, ‘Halen Eğitim Fakültelerinde okuyan 700 bin öğretmenin gelecek hayallerini canlı tutarak oyalamak gerektiği’ şeklinde ifade etmiştir. Sadece bu bile eğitim fakültelerine öğrenci alımında ne kadar plansız olduklarını göstermeye yeterlidir. Ayrıca atama bekleyen yaklaşık 430 bin öğretmenimizle dalga geçmektedir. Seçimlerde aday olan siyasetçilerin bir yılda 180 bin öğretmen atama sözünü eleştiren Tekin, yine bir bürokrat gibi değil bir siyasetçi gibi konuşmuştur. Eğitim-İş olarak tüm öğretmenlere canlı izlettirilen bir yayında siyasi açıklamalar yapan MEB Müsteşarı Tekin’i kınıyor ve gerekli hukuki çalışmaları yapacağımızı belirtiyoruz” denildi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER