Eğitim Sen Yönetim Kurulu; Seçmeli dersler telafi kurslarına dönüştü

07.02.2018         

Eğitim Sen Şubesi Yönetim Kurulu tarafından eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ile ilgili açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen seçmeli ders çocukların ilgi alanına göre ders seçme programında öğrencilerin dersleri, telafi ve takviye amaçlı seçtikleri dile getirildi.

 Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Milli Eğitim Bakanlığı ‘çocukların seçmeli dersler yoluyla ilgi istek ve yetenek alanlarının belirlenerek bu alanlara yönelmelerinin sağlanması’ amacı ile getirilen seçmeli ders programının amacı dışında kullanıldığı açıklamasında bulundu. Seçmeli derslerde ‘dini’ eğitim yönlendirmesi yapılmak istenmesine rağmen, son yıllarda dini ağırlıklı ders seçiminde düşüş olduğunu ifade edildi. Eğitim sisteminin yapılan değişiklikler ile yapboz tahtasına çevirldiği iddia edilen açıklamada;  “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5. ve 9. sınıflardan itibaren, laik ve bilimsel eğitimi dışlayarak büyük ölçüde iktidarın dünya görüşüne göre hazırlanan yeni müfredatın uygulanacağını, ‘Çocuklarımızı bilgi hamalı yapmak istemiyoruz’  diyerek açıklamıştır. Son 15 yıl içinde eğitim sisteminde sayısız değişiklik yapılmış, eğitim sistemi adeta yapboz tahtasına çevrilmiştir” denildi. 

Seçmeli ders programının amacından uzaklaşarak kurs tamamlama eğitimine dönüştüğü belirtilen açıklamada; “Özellikle 2012-2013 Eğitim öğretim yılında yürürlüğe giren 4+4+4 düzenlemesi ile başlatılan seçmeli dersler programa alınırken yasa yapıcıların iddialarının başında ‘çocukların seçmeli dersler yoluyla ilgi istek ve yetenek alanlarının belirlenerek bu alanlara yönelmelerinin sağlanacağı’ üzerine kurulmuştur. Aradan geçen 5 yılda seçilen derslere bakıldığında çocukların yönelimlerinden çok ailelerin etkisi ile ders seçimine ve tamamlayıcı kurs eğitimine dönüştükleri görülmektedir. Gerek ortaokulda gerekse liselerde seçimi yapılan derslerin sayısal dağılımı bu durumu yeterince açıklamaktadır. Başlangıçta öğretmen ve derslik yokluğu gerekçe gösterilerek bazı seçmeli derslere sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından çeşitlendirilmesine rağmen ağırlıklı olarak Matematik, İngilizce, spor etkinlikleri, bilim uygulamaları alanları ile dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemiştir. Sistemin sırtında kambur olan sınavlar maalesef seçmeli dersleri de içerecek şekilde asıl amacından uzaklaştırılmıştır. Yasa yürürlüğe girdiğinde yaratılan kamuoyu algısı ve aileler ile siyasilerin yönlendirmesi nedeniyle seçmeli ders sıralamasında daha ön sıralarda yer alan ‘yoğunlaştırılmış din eğitimi içerikli seçmeli dersler’in seçimi ilk yıllarda yönlendirmelerle artarken, sonraki yıllarda hızla gerilemeye başlamıştır. 2016-17 Öğretim yılında ortaokul ve liselerde seçmeli dersleri seçen öğrenci sayılarına bakıldığında bu derslerin telafi ve takviye amaçlı olarak seçildiğini görmek mümkündür. Özellikle spor ve fiziki etkinlikleri dışında kalan yeteneğe dayalı diğer sanatsal ve sosyo kültürel amaçlı derslerin seçim sayılarının alt sıralarda seyretmesi, seçmeli derslerin haftalık ders sürelerini artırmaktan ve çocukları bu sürelerde okulda tutarak tamamlayıcı eğitim yapmaktan başka bir işe yaramadığı eleştirilerinin yapılmasına neden olmaktadır. Bu eleştiriler öğrenciler, veliler ve öğretmenler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir” denildi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    954
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    903