Eğitim Sen Yönetim Kurulu "Doğasına sahip çıkan ODTÜ öğrencilerinin yanındayız"

09.07.2019         

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu ODTÜ'de 40 dönümlük kavaklık alana yapılmak istenen yurda karşı, 55 gündür nöbet tutan öğrencilere yapılan müdahaleyi ve ağaçların kesilmesine tepki gösterdi. Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; "Eğitim-Sen olarak üniversitesine, doğasına sahip çıkan ODTÜ öğrencilerinin yanındayız. ODTÜ'deki polis ablukasına son verilmeli, gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır" denildi.

 ODTÜ’de 40 dönümlük kavaklık alana yapılmak istenen KYK yurduna karşı ODTÜ’lü öğrenciler 55 gündür nöbet tutarak yapıma tepki göstermişti. Dün yaşanan polis müdahalesi ile öğrencilerden bazıları gözaltına alınırken, kavaklık alanda ağaç kesimine başlandığı belirtildi. Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu ODTÜ’de öğrencilere yapılan müdahaleye ve ağaç kesimlerine karşı açıklama yaptı. ODTÜ’nün kendi bünyesinde işleyen bir yurt müdürlüğü olmasına rağmen, KYK aracılığıyla yurt yapmaya kalkışmanın üniversite özerkliğine tamamen aykırı olduğu belirtilen açıklamada; “ODTÜ’nün geleceğine ipotek koymayı hedefleyen bir projede ısrar etmenin hiçbir anlamı yoktur” denildi. “Doğalarına sahip çıkan öğrencilerin yanındayız” ifadelerinin yer aldığı açıklamada; “ODTÜ’deki polis ablukasına son verilmeli, gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır. Rektörlükle KYK arasındaki protokol bir an önce iptal edilmeli, ağaçları katlederek ODTÜ’ye KYK yurdu yapılmasından vazgeçilmelidir” denildi. Açıklamada; “ODTÜ’de KYK yurdu yapımı durdurulmalı, polis ablukası kaldırılmalıdır! İktidarın ODTÜ alerjisi ve öğrenci nefreti devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda tüm itirazlara rağmen ODTÜ yerleşkesini talan eden bir yol yapımı gerçekleştirilmiştir. Son olarak üniversitenin 40 dönümlük kavaklık alanına ruhsatsız Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu yapılması gündeme gelmiştir. Basına yansıyan bilgilere göre söz konusu KYK yurdu yapımına, ağaç katliamına karşı ‘Kavaklık İnisiyatifi’ adıyla 55 gündür nöbette olan öğrencilere müdahale için ODTÜ’ye polis sokulmuştur. Polisin öğrencileri darp ederek gözaltına aldığı, öğrencilere destek için ODTÜ’ye gelen milletvekilleri ile akademisyenlerin ise içeri alınmadığı, ağaç kesimine başlandığı yönünde bilgiler gelmeye devam etmektedir” denildi.

 
“Yurt yapımı üniversite özerkliğine aykırı”
Yurdun KYK tarafından yapılmasının üniversite özerkliğine aykırı olduğu belirtilen açıklamada; “Öncelikle ODTÜ’nün kendi bünyesinde işleyen bir yurt müdürlüğü olmasına rağmen KYK aracılığıyla yurt yapmaya kalkışmak, üstelik o yurdun idaresini söz konusu kuruma bırakmak üniversite özerkliğine tamamen aykırıdır. Öte yandan ODTÜ Mezun Dernekleri Konseyi daha iki gün önce yurt sorununun öğrenci, öğretim üyesi, çalışan ve mezunları ile ODTÜ’lüler tarafından çözüleceğini, öğrencilerin ihtiyacı olan yurdun da kendileri tarafından yapılacağını açıklamıştır. Tüm bunlara rağmen KYK yurdu yapmada dolayısıyla ODTÜ’nün geleceğine ipotek koymayı hedefleyen bir projede ısrar etmenin hiçbir anlamı yoktur” denildi.
 
“Yurt yapımı dayatmasına son verilmeli”
Yurt yapımı dayatmasına son verilmesi gerektiği belirtilen açıklamada; “Eğitim-Sen olarak üniversitesine, doğasına sahip çıkan ODTÜ öğrencilerinin yanındayız. ODTÜ’deki polis ablukasına son verilmeli, gözaltına alınan öğrenciler derhal serbest bırakılmalıdır. Rektörlükle KYK arasındaki protokol bir an önce iptal edilmeli, ağaçları katlederek ODTÜ’ye KYK yurdu yapılmasından vazgeçilmelidir. ODTÜ’nün bütünlüğünü bozacak her türlü girişimden uzak durulmalı, üniversitenin ihtiyaçlarında öğrencisinden öğretim üyesine, çalışanından mezununa tüm bileşenlerin görüşleri esas alınmalıdır” denildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER