Eğitim-Sen gözaltına alınan üyesine sahip çıktı

19.12.2016         

Biga’da Eğitim-Sen üyesi Melik Altun gözaltına alınmasıyla ilgili Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği’nde basın açıklaması yapıldı. Açıklama yapan Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, “Bu OHAL hukukuna dayanarak yapılan gözaltı ve açığa alma cezalarına karşı Eğitim Sen ve KESK, üyesini savunmaya ve bu hukuksuzluğa karşı direnmeye devam edecektir. Çanakkale Eğitim Sen Şubesi ile Eğitim Sen Biga Temsilciliği hukuk desteğini gözaltı süreci başlar başlamaz sağlamış ve iki avukatımız süreci takip etmekle görevlendirilmiştir” dedi.

 Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi, Biga’da görevli Melik Altun’un hafta sonu gözaltına alındığı, ayrıca hakkında idari olarak ise açığa alma işlemi uygulandığı öğrenildi. Eğitim-Sen Şube Başkanı Prof. DR. Telat Koç ve Şube Yöneticisi Mustafa Bulgurcu, sendikanın Biga Temsilciliğine giderek süreci takip ettiler. Burada açıklamada bulunan Eğitim-Sen Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç, “1 Eylül tarihinden itibaren OHAL hukuku dayanak yapılarak çıkarılan 672, 675 ve 677 sayılı OHAL KHK’ları ile hukuksuz bir şekilde ve tamamen siyasi ve idari kararlarla on binlerce öğretmen ve kamu personeli ihraç edilmiş ve açığa alınmıştır. 12 Eylül darbesi sonrasındaki süreç dâhil, geçmişte yaşanmış darbe dönemlerinde bu kadar yoğun ve kapsamlı bir öğretmen kıyımı yaşanmamıştır. 12 Eylül darbecileri 3700 öğretmeni ihraç ederken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ihraç edilen öğretmen sayısı 30 bini aşmıştır. Eğitimde yaşanan ihraçlar ve açığa alma uygulamaları sonucunda en az 1,5 milyon öğrencinin eğitim-öğretim hakkı bizzat hükümet-MEB uygulamaları ile fiilen engellenmiştir. Eğitim Sen üyesi Melik ALTUN dün akşam saatlerinde evinde arama yapılarak gözaltına alınmış, aynı zamanda açığa alınma tebliğinde de bulunulmuştur. Bu OHAL hukukuna dayanarak yapılan gözaltı ve açığa alma cezalarına karşı Eğitim Sen ve KESK, üyesini savunmaya ve bu hukuksuzluğa karşı direnmeye devam edecektir. Çanakkale Eğitim Sen Şubesi ile Eğitim Sen Biga Temsilciliği hukuk desteğini gözaltı süreci başlar başlamaz sağlamış ve iki avukatımız süreci takip etmekle görevlendirilmiştir. İktidarın laik-bilimsel eğitim karşıtı ve eğitimi dinselleştirmeyi hedefleyen eğitim politikalarına karşı çıkan, itiraz eden eğitim emekçilerinin darbe fırsatçılığı yapılarak cezalandırılmak istenmesi kabul edilemez. Ömürleri darbelere karşı mücadele ile geçen, her darbenin ardından en ağır bedelleri ödeyen eğitim ve bilim emekçilerini hedef haline getirenler, tamamen hukuksuz ve suç teşkil eden tutumlarından derhal vazgeçmelidir” dedi. 

 
“Sendikal faaliyetleri nedeni ile cezalandırma asla kabul edilemez”
Koç, öğretmenlerin işten atılması ve özellikle de sendikal faaliyetleri nedeni ile cezalandırılmasının asla kabul edilemeyeceğini ifade ederek, “Darbe süreci sonrasında açığa alınan ve ihraç edilen eğitimci sayısı 50 bini geçmiştir.  Bunların azının üyemiz olmasına karşın, hak aramak adına, mağdur olduğunu düşünen ve üyesi oldukları diğer eğitim sendikalarının nerdeyse hiç sahip çıkmadığı on binlerce eğitimciye de sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü yıllardır ülkenin dört bir yanında fedakârca görev yapan çok sayıda öğretmen, OHAL hukuku dayanak yapılarak gerçekleştirilen ihraçlar, açığa almalar, gözaltı, tutuklama, soruşturma ve sürgün gibi anti demokratik uygulamalar ile karşı karşıyadır. Eğitim sistemi, tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar büyük bir kaosa doğru sürüklenmektedir. On binlerce öğretmenin hukuksuz bir şekilde işten atılması, sendikal faaliyetleri nedeniyle öğretmenlerin cezalandırılmak istenmesi asla kabul edilemez. Mücadeleyle, yapacağımız eylem ve etkinliklerle, hukuksal olarak, yurt içinde ve yurt dışındaki paydaşımız eğitim örgütleri ile dayanışmayla, üyemiz Melik Altun’un mağduriyeti  giderilene kadar çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi. (Seçkin Sağlam)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun