Eğitim Sen; "Sorumlular, üniversiteleri siyasetin arka bahçesi konumuna getirenlerdir"

09.01.2019         

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, öğrencisi tarafından katledilen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Ceren Damar Şenel için basın açıklaması yaptı. Açıklamada; "Cinayetin sorumlusu, üniversiteleri siyasetin arka bahçesi konumuna getiren zihniyettir" denildi.

 Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Ceren Damar Şenel, sınav sırasında kopya çekerken yakaladığı ve konu üzerine tartışmaya girdiği hukuk fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi tarafından önce bıçaklı, ardından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, öğrencisi tarafından katledilen Şenel, hakkında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, zanlının hak ettiği cezayı alacağının umut edildiği belirtildi. Basın açıklamasında, hiçbir gerekçenin böyle bir olayı meşrulaştıramayacağı ve yaşanan sarsıcı olayın da bir gerçeği gözler önüne sermekte olduğu belirtildi. Açıklamada; “Hukuk öğrenimi gören, son sınıf öğrencisi bir erkeğin, Hasan İsmail H’nin hukuktan anladığı güçlünün yasası, erkek şiddeti olmuştur. Ayrıca vakıf üniversitelerinin ticari niteliği, akademisyen-öğrenci ilişkisini işçi-müşteri ilişkisine indirgemekte ve paranın gücü tüm hakların, özgürlüklerin ve üniversite mantığının üstünde tahakküm kurmaktadır. Akademik özgürlüklerin yok sayılması, üniversitelere, bilime ve akademisyenlere dönük tehditler, bireysel silahlanmanın, cezasızlığın teşvik edilmesi şüphesiz ki güçlünün şiddetini ve zorbalığını cesaretlendirmektedir. Okulda, derslikte, hastanede, kısacası yaşamın her alanında şiddet her geçen gün hükmünü artırmaktadır. İnsan, doğa ve toplum yararına bilimin, özgürlüklerin ve hoşgörünün merkezi olması gereken üniversitede, yaşanan böylesi bir vahşet kabul edilemez. Unutulmamalıdır ki üniversiteleri üniversite yapan yegâne öge demokratik öğrenme iklimidir ve bu iklimin var olabilmesinin koşulu da ülkenin siyasi atmosferinden bağımsız değildir” denildi.

 
“Hukuk sistemi içinde gereken cezanın verileceğini umut ediyoruz”
Cinayetin sorumlusunun, üniversiteleri siyasetin arka bahçesi konumuna getiren zihniyet olduğu belirtilen açıklamada; “Sınav hırsızlığı yapan öğrencisini akademik etik, bilim/liyakat çerçevesinde uyaran Ceren Damar, görevini üniversite kriterlerine uygun bir biçimde yerine getirmiştir. Ancak onu tehdit eden öğrenci elindeki bıçak ve silah ile Araştırma Görevlisi Ceren Damar`ı vahşice katletmiştir. Bu cinayetin sorumlusu kimlerdir? Öğrencisini müşteri, hocasını bu müşterinin hizmetkârı haline getiren sistemi yaratanlardır. Siyaseten yandaş öğrencilerin yaptıkları şiddet olaylarını görmezden gelen işlem yapmayan, üniversiteye bıçak, sopa, tabanca demir sokmalarına göz yuman yöneticilerdir. Üniversiteleri siyasetin arka bahçesi konumuna getiren zihniyettir. Üniversitelerde bilimin, liyakatin göz ardı edilmesidir. Üniversitelerin etik kurallarını yok sayanlardır. Üniversiteleri siyasetin/dinin vesayeti altına alanlardır. Bugüne kadar Üniversite Giriş Sınavları`nda yapılan hırsızlıklara göz yumanlardır. KPSS sınav hırsızlıklarını yok sayanlardır. Üniversiteye giriş sınavlarındaki hırsızlıkları yok sayanlardır. Akademik yükseltmeler için gerekli Yabancı Dil Sınavı’nda yapılan hırsızlıklar bildirilmesine rağmen bu yüz kızartıcı olay hakkında hiçbir işlem yapmayanlardır. Akademisyen Ceren Damar`ı görevi başında vahşice katleden kişiye hukuk sistemi içinde gereken cezanın verileceğini umut ediyoruz. Acımız büyüktür... Eğitim Sen olarak, araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel’in ailesine, yakınlarına, bilim emekçilerine ve sevenlerine başsağlığı dileklerimizi sunuyor, acılarını paylaştığımızın bilinmesini istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER