Elektriğe yeniden zam "Tüketicinin canına tak etti"

03.04.2018         

Tüketici Koruma Derneği Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, elektrik ve doğalgaza 1 Nisan itibari ile gelen zamları eleştirdi. Tüketicinin artık tepkisini çektiğini belirten Berkit, hükümetin en azından vergileri düşürmesi gerektiğini belirterek, sosyal politikaların izlenmesi gerektiğini dile getirdi..

 2018’e girilmesi ile başlayan zam yağmuru durmuyor. Ocak ayı itibari ile elektriğe yapılan yüzde 8.8’lik zammın ardından, 1 Nisan itibari ile meskenler için birim elektrik başına yüzde 2.9 zam daha geldi. Aynı zamanda BOTAŞ tarafından yayımlanan yeni tarifeye göre, 1 Nisan`dan geçerli olmak üzere sanayide kullanılan doğalgaza yüzde 9.7 zam yapıldığı açıklandı. TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit gazetemiz Çanakkale OLAY’a gelen zamlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Dünyanın en pahalı, doğalgaz, akaryakıt ve elektriğinin Türkiye’de kullanıldığını ifade eden Berkit, artık zamların vatandaşın canına tak ettiğini söyledi. Temel tüketim kalemlerinden alınan vergilerin zaten çok yüksek meblağlarda olduğunu ifade eden Berkit, sosyal politikalar izlenerek vergilerin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ülkede tüketicilerin son günlerde ekonomik olarak zor günlerden geçtiğini belirten Berkit; “Tüketicilerin gelir seviyesi düşmesine rağmen temel tüketim maddelerinde elektrikte ve doğalgazda birileri ayar çekiyor. Son üç ay içerisinde elektriğe ikinci zam 1 Nisan’dan itibaren ise doğalgaza yüzde 9’a yakın zam geldiğini kamuoyunda öğrendik. Bu konuda söylenecek bir şey artık kalmadı. Bu zamlar tüketicinin canına tak etti. Emeklilerin, asgari ücretle çalışanların gelir seviyeleri belli. Dünyanın en pahalı benzinini, elektriğini, doğalgazını kullanırken artık yavaş yavaş hükümetin bu konuda sosyal çalışmalar yapması gerekli” dedi.   

“Tüketim bedeli kadar vergi alınıyor”

Tüketicinin tüketim bedelinin yarısı oranında kadar vergi verdiğini ifade eden Berkit; “Dolar yükselebilir, buna bağlı olarak gelir seviyesi düşebilir ancak hepimizin yaşadığı bir durum var. Tüketici elektrik bedelinin yarısı kadar da vergi veriyor. Bu yerel yönetimdeki su içinde geçerli. 50 TL’lik su alsanız, 20-25 TL’si temel su gideri, geri kalanı ise vergi. Doğalgazda da yine birçok vergi mevcut. Hükümet bira fedakarlık yapıp bu ürünlerdeki vergileri düşürmesi lazım diye bekliyoruz. Tüketiciler gerçekten zor durumda. OHAL olduğu için bugüne kadar toplumsal bir tepki gelişmedi ama artık insanların canına etmek üzere. Bu anlamda hükümetin sosyal politikalar izlemesini bekliyoruz” dedi.  
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER