Elibol "Ekonomide alınan önlemler sorunları çözmekten uzak"

17.06.2019         

Çanakkale Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 24'üncü Olağan Genel Kurul toplantısını yaptı. Cumartesi günü yapılan Olağan Gene Kurulun ardından dün, Oda Üyesi Doğan Gürşen ile Oda Sekreteri Hüseyin Soykan'ın listeleri yarıştı.

 Çanakkale Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 24’üncü Olağan Genel Kurul toplantısı, önceki güm Kolin Hotel Red Moon salonunda yapıldı. Genel Kurula TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Öztürk, Manisa SMMO Başkanı Uğur Hasacar, Aydın SMMO Başkanı Rıza Yürüyen, TÜRMOB Eski Genel Sayman Ülkü Sönmez, oda üyeleri ve davetliler katıldı. Cumartesi günü yapılan Genel Kurul toplantısı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından başladı. Divan Kurulunun oluşmasının ardından SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Elibol, Genel Kurulun açılış konuşmasını yaptı. Elibol konuşmasında Türkiye’nin ekonomik durumunu ortaya koyarak, ekonomik durumun neden oluştuğunu anlattı. Mesleki konularda karşılaştıkları sorunlar ile ilgili konuşan Elibol, muhasebeci ve mali müşavirlerin sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğinin belirtti. Konuşmanın ardından genel kurula katılanlar, mesleki sorunlar ile ilgili görüş ve önerileri dile getirdiler. Daha önceden genel kurulda listesi ile beraber aday olacağı bilinen mevcut Yönetim kurulunda Oda Sekreteri Hüseyin Soykan’ın listesinin karşısına Doğan Gürşen de liste çıkarttı. Soykan ve Gürşen’in listeleri dün yapılan Seçimli Genel Kurulda yarıştı. Oda seçimlerinde, oda üyeleri dün saat 09.00` da oy kullanmaya başladı ve oy verme işlemi saat 17.00 `de sona erdi. 

 
“Uygulanan tedbirler ve alınan önlemler, sorunları çözmekten uzak bir tutum sergilemektedir”
SMMMO Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Elibol; “Odamızın her zaman olduğu gibi bugün de mesleğimize yakışır bir genel kurul gerçekleştireceğine olan inancım devam ediyor ve Genel Kurulumuzun ülkemiz ve mesleğimiz adına önemli kazanımlar elde edeceği bir toplantı olmasını diliyorum. Hepinizin yakından takip ettiği ve değerlendirmelerde bulunduğu gündemdeki konuların başında ülke olarak ekonomik açıdan çok zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Bu süreçte bizlerin de birey olarak görev ve sorumluluklarımız bulunmaktadır. Bu zorlu sürecin aşılması konusunda hepimizin katkı vermesi gerekmektedir. Bugün ekonomi açısından genel bir değerlendirme yaptığımızda ülke ekonomisi son zamanlarda kendi içinde barındırdığı yapısal sorunlardan ve özellikle üretimden ziyade tüketime dayalı bir yol politikalarının yanı sıra küresel ekonominin yarattığı hava ve sorunlardan dolayı kırılgan bir görünüm sergilemeye başlamıştır. Uygulanan tedbirler ve alınan önlemler, ne yazık ki kısmi rahatlamanın ötesinde, yapısal sorunları çözmekten uzak bir tutum sergilemektedir. Vergi indirimi ve teşvikler, ekonominin canlanması açısından oldukça faydalı ve yerinde kararlar alınmakla birlikte yapısal sorunlar ve küresel ekonomik iklim ne yazık ki uzun vadeli uzun vadeli olduğu bir görüş açısı sağlamıyor. Kısacası belirsizlik ve beklentilerin yoğunlaştığı ve umutların başka bir bahara kaldığı bir dönem yaşanıyor. Bu analizler hepimizin gündeminde ve bu analizler değerlendirmeleri hepimiz yapmaktayız. Burada, üzerinde durulması gereken küresel ekonomik iklimin belirsizliği ülke ekonomisindeki yavaşlama tüm kesimleri temkinli bir beklenti içine itti. 2019 yılının ilk günlerinde gördüğümüz bu havanın kırılması, ekonomi çarklarının tekrar güçlü bir şekilde dönmesi en büyük dileğimizdi” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Kupa finali İstanbul'da
27.06.2020    2064
Kirazda tehlike çanları
27.06.2020    1689