Emekli ve asgari çalışanlar açlık sınırında

10.08.2017         

Türk İş Sendikası tarafından Türkiye'de Temmuz ayı yoksulluk sınırı yoksulluk Sınırı 4 bin 878 TL iken, açlık sınırı ise Bin 497 TL olarak verildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, artan vergi ve dolaylı vergiler sebebi ile özellikle emekli ve asgari ücretle çalışan vatandaşların yaşamsal koşullarının çok zor olduğunu belirtti.

Türk İş sendikası tarafında Türkiye’de Temmuz ayı açlık ve yoksulluk oranı verileri paylaşıldı. Yapılan açıklamada yoksulluk sınırı 4 bin 878 TL belirtilirken, açlık sınırının ise Bin 479 TL olduğu ifade edildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, özelikle emekli ve asgari ücretli çalışmak zorunda olan vatandaşların yaşamsal şartlarının çok kötü durumda olduğunu belirtti.  

 
“Türkiye’nin yüzde seksenin yoksulluk sınırında yaşıyor”
Tüketicilerin son günlerde çok zor günler geçirdiğini ifade eden Berkit; “Biz tüketiciler vergilerin ve dolaylı vergilerin azaltılması ile ilgili beklentiler içerisinde olurken, merkezi hükümet hala vergilerini arttırmakta ısrarlı. Ancak sevindirici bir haber Maliye Bakanlığı artık dolaylı verilerin çok yüksek olduğunu, bununla ilgili bir şeyler yapılması gerektiğini belirtmesi bizi biraz umutlandırdı.  Hoşaf yarışmalarının yapıldığı TRT’ye ithal telefonlar ve iletişim araçları üzerinden ciddi vergi artışlarının yapıldığını gözlemliyoruz. Diğer temel tüketim vergilerinin azaltılması veya kaldırılmasını beklerken, hala vergilerle ilgili tüketicilerin üzerine gidilmesini doğru bulmuyoruz. Yapılan istatistik ve araştırmalarda Türkiye’nin yüzde seksenine yakınının açlık sınırının altında yaşadığını gözlemliyoruz.  Özellikle, emeklilerin ve asgari ücretlilerin çok zor durumda yaşadıklarını görüyoruz. Mevsim uygun olmasına rağmen hala ciddi zamlar ve pahalılıklar görüyoruz. Bu durumda üreticilere de bir şey diyemiyoruz. Nedense üreticilerde bu ülkede para kazanmıyor. Bu anlamda bu tüketici zamlarının bir an öce durdurulmasını, özellikle vergi zamlarının bir an önce durdurulmasını hatta geri çekilmesini bekliyoruz” dedi.  
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER