Emniyet görevlileri ile öğrenciler, yaya geçitlerinde nöbette...

03.10.2019         

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan 'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz' projesi kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale'de de trafik polisleri ve öğrenciler, yaya geçidinde nöbet tuttu.

 İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ programı kapsamında dün ‘Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ konulu proje uygulandı. Ülke genelinde saat 13:00 ile 15:00 arasında yapılan proje, Çanakkale’de de uygulandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Anafartalar Yerleşkesi önündeki yaya geçinde uygulanan projeye Vali Yardımcıları Celil Ateşoğlu, Cezmi Batuk, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cevatpaşa Mahalle Muhtarı Evren Kızoğlu, emniyet personeli ve öğrenciler katıldı. görevli memurlar ve öğrenciler, kentin işlek bölgelerinde bulunan yaya geçitlerinde nöbet tuttular. Trafik polisleri, hem yayalara hem de araç sürücülerine broşür dağıtarak, proje ile ilgili bilgi verdi. Amacın vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamak olduğunu ifade eden Trafik Tescil ve Denetleme Müdür Erdal Musaoğlu, vatandaşların yaya geçitlerini düzenli ve güvenli kullanmalarını sağlamak, ayrıca trafik kurallarına uyma konusunda duyarlılık oluşturmak istediklerini aktardı. Çanakkale merkezde 16, ilçeler ile birlikte toplam 47 noktada 400 personel ile birlikte projenin yürütüldüğünü söyleyen Musaoğlu; “Bazı günler bilgilendirme bazı günler denetim ve akabinde cezai uygulamaları ile faaliyetlerimiz devam ediyor. Şu ana kadar 270 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı” dedi.

 
“Amacımız önceliğin yayada olduğunu ve yayanın güvenliğini insanlara anlatmak”
Trafik Tescil ve Denetleme Müdür Erdal Musaoğlu, uygulama hakkında yaptığı açıklamasında, uygulama kapsamında uygulanan cezai yaptırımlara da değinerek “Kara Yolları Trafik kanununda yapılan değişiklik ile ışıksız yay ve okul geçitlerinde araç sürücülerin yayalara ilk geçiş hakkı vermeleri ile ilgili bir tasarrufta bulunuldu. Bunun üzerine 2019 yılında başlayan bu uygulama ile ilgili Türkiye Genelinde 6 Şubatta ilk uygulama yapıldı. ‘Öncelik yayanın, öncelik hayatın’ sloganı ile bir de kampanya başlatıldı.  Bu etkinliğin bir ayağı olan farkındalık etkinlikleri kapsamında yine 81 ilde  13:00 – 15:00 saatleri arasında Bu farkındalık etkinliğini biz de 18 Mart İlkokulunun önünde gerçekleştiriyoruz. Şu anda İl Merkezimizde 16 noktada İlçelerimiz ile birlikte 47 noktada 400 personelimiz ile birlikte, ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte  farkındalık etkinliğini yürütüyoruz.  Amacımız önceliğin yayada olduğunu ve yayanın güvenliğini insanlara anlatmak.  Bununla ilgili gerek çalışmalarımız gerekse bilgilendirme çalışmalarımız devam edecek. Bazı günler bilgilendirme bazı günler denetim ve akabinde cezai uygulamaları ile faaliyetlerimiz devam ediyor. Şu ana kadar 270 araç sürücüsüne cezai işlem uygulandı” dedi.(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3400
Korona her yerde
28.11.2020    2419
On Numara - Yusuf Eroğlu
26.11.2020    1110
Hırsızlık faili yakalandı
28.11.2020    1025