En çok rağbet çeyrek bilete

30.12.2016         

Birçok vatandaşın yeni yıla girerken ya çıkarsa umudu ile aldıkları Milli Piyango biletleri bu yılda yoğun rağbet görüyor. Çanakkale`de Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi bileti satan seyyar satıcılar, vatandaşların tam ve yarım biletten daha çok çeyrek biletlere yöneldiğini söylediler. Seyyar bayiler, en fazla çeyrek bilet satılmasını kentlilerin alım gücü ile ilişkilendirdi.

 Milli Piyango`nun Yılbaşı Özel Çekilişi için 60 milyon lira olarak belirlediği büyük ikramiye, talihli adaylarının hayallerini süslüyor. Büyük ikramiyenin dışında; 1 adet 5 milyon lira, 1 adet 2 milyon lira, 1 adet de 1 milyon lira ve 1 adet de 500 bin liralık ikramiye kazanma şansı veriliyor. 31 Aralık 2016 tarihinde yapılacak olan Milli Piyango Yılbaşı Özel Çekilişi`nde 20 adet 100 bin lira,  30 adet 50 bin lira, 50 adet 10 bin lira, 100 adet 5 bin lira, 200 adet 3 bin lira, 300 adet 2 bin lira ve 500 adet de bin lira verecek. Çekilişte bin adet 500 lira, 8 bin adet 400 lira, 40 bin adet 300 lira, 200 bin adet 200 lira, 700 bin adet 120 lira da dağıtılacak. Bu rakamlar göz önüne alındığında, Yılbaşı Özel Çekilişi`nde 2 milyon 950 bin 269 adet ikramiye dağıtılacak. Toplam ikramiye tutarı da 348 milyon 180 bin lirayı bulacak. Rakamlar bu denli büyük olunca yurttaşların da milli piyango biletlerine iştahı kabarıyor. Ancak alım gücünün düşük olması nedeniyle bilet alamayanlar da var. Bilet alanların çoğunluğunu ise çeyrek bilet alanlar kaplıyor. Çanakkale`de bulunan bilet satıcıları, en çok çeyrek bilet satıldığını dile getirerek, yarım ve tam bilete ilginin düşük olmasını toplumdaki alım gücünün düşük olması ile ilişkilendirdi. Satışlardan  hem memnun olan da var düşük olduğunu söyleyen de...

 
Piyangocular bilet satışlarını değerlendirdi
Gazetemiz Çanakkale Olay`a konuşan Milli Piyango bileti satıcıları, bilet satışlarını değerlendirdi...
Güray Ayton: Satışlar düşük, millette para yok. Ekonomik kriz var. İnsanlar umudunu piyangoya bağlamışlar ancak geçen sene ve önceki senelere göre satışlar iç açıcı değil. Alım gücü ile alakalı bir durum, buna da şükür diyoruz. Zaten son biletler. 
 
Ahmet Başoğul: 1983 yılından beri Milli Piyango bileti satıyorum. Bu sene satışlar dört dörtlük gidiyor. Fiyatlar çeyrek bilet 15, yarım bilet 30, tam bilet 60 lira.  Vatandaş yoksulluktan bilete saldırıyor. Bol bol çeyrek bilet satıyoruz. Yarım ve tam biletler az gidiyor. Yarım ve tam biletlerin az gitmesinin sebebi parasızlık. 
 
Ramazan Gümüş: Emekli bankacıyım. Satışların geçen seneye göre daha iyi olduğunu görüyorum. Bilet alan arkadaşlara çok çok teşekkür ediyorum. Sıkıntımız Milli Piyango kurumunun piyangoyu cazip hale getirememesi... Eski arkadaşlarımız bilet yetiştiremezdik diyorlar. Daha iyi gitmesi gerekirken neden kötüye gidiyor bilmiyorum ama Milli Piyango`nun bunu cazip hale getirmesi gerekli. Bana göre büyük ikramiyenin tabana yayılması lazım. tabana yayılırsa daha fazla insan faydalanır. Yılların gelenek ve göreneği olan Milli Piyango yılbaşı biletlerinin devam etmesi gerekli bunun için de çeşitli kampanyalar düzenlenmeli. Yüzde 99 çeyrek bilet satılıyor. Tam ve yarım biletlerin daha az satılmasının sebebini insanların alım gücünün düşük olması olarak görüyorum.
 
Nermin Çakmak: En çok çeyret biletler satılıyor. İstanbul biletleri, özellikle Bahçekapı biletleri satılıyor. İnsanlar Nimet Abla biletleri soruyorlar ancak Nimet Abla sadece kendi gişelerine veriyor. Yarım ve tam biletler az gidiyor ama çeyrek biletler bittikten sonra tam ve yarım biletlerin satışının hızlanacağını söylüyorlar. Zaten çeyrek bilete daha yüksek oranda ikramiye denk geliyor. Vatandaş bana çıkmaz diyor ama almayınca hiç çıkmaz, denemek lazım. 
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun