En fazla ihracat ABD'ye en fazla ithalat İtalya'dan

03.01.2017         

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) yayınladığı verilere göre 2016 yılı Kasım ayında Çanakkale'den en fazla ihracatın ABD'ye yapıldığı ve en fazla ithalatın İtalya'dan yapıldığı kaydedildi. En çok ihracat ve ithalat imalat sektöründe gerçekleştirilirken, 2015'in aynı ayına göre ihracatın azaldığı, ithalatın arttığı görüldü.

TUİK’in yayınladığı verilere göre 2016 yılı Kasım ayında Çanakkale’den yapılan ihracat ülkelere göre incelendiğinde; en fazla ihracatın 1,6 milyon dolar ile ABD’ye yapıldığı görülüyor. ABD’yi 1,3 milyon dolar ile İtalya ve 882 bin dolar ile Almanya takip ediyor. Çanakkale’ye yapılan ithalat ülkelere göre incelendiğinde ise 5,2 milyon dolar ile İtalya ilk sırayı alırken 770 bin dolar ile Fransa ikinci ve 497 bin dolar ile Ukrayna üçüncü sırada yer alıyor. Çanakkale’de geçen yılın aynı ayına göre ihracat azaldığı ve  ithalatın artış gösterdiği görülüyor.  Çanakkale’de ihracat 2016 yılı Kasım ayında, 2015 yılının aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 9,6 milyon dolar, ithalat yüzde 44,6 artarak 8,1 milyon dolar olduğu kaydedildi. Bir önceki at olan Ekim ayına göre değişimler incelendiğinde ise ihracat yüzde 10,9 ithalat ise yüzde 55,1 oranında arttığı gözlemlendi. Çanakkale’nin en çok ihracat ve ithalatının imalat sanayi sektöründe gerçekleştiği bildirildi.

 
Çanakkale’nin fasıllara göre dış ticareti
Tine aynı rapora göre 2016 yılı  Kasım  ayında  Çanakkale’den  yapılan  ihracat  miktarları  fasıllara  göre  incelendiğinde;  en  büyük  pay  6,3 milyon dolar ile “Seramik mamulleri” olurken bu faslı 841 bin dolar ile “Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, yemeklik katı yağlar, hayvansal ve bitkisel mumlar” ve 466 bin dolar ile “Yenilen sebzeler ve bazı kök ve yumrular” faslı takip etti. 2016 yılı Kasım ayında Çanakkale’ye yapılan ithalat miktarları fasıllara göre incelendiğinde ise en çok ithal edilen fasıllar 5,0 milyon dolar ile “Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları” olurken bu faslı 1,2 milyon dolar ile “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” ve 788 bin dolar ile “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” faslı takip etti. 2016 yılı Kasım ayı itibarıyla sektörlere göre dış ticaret incelendiğinde ise Çanakkale’de dış ticaret hacminin en çok olduğu sektör imalat sanayi olduğu görüldü. 
(Derleyen: Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER