Endüstriyel Dağcılık

31.08.2014         ercan@manyapi.com 
 
Endüstriyel Dağcılığı ile ilk defa Polonyalı efsane Jerzy Kukuczka’nın anılarını okurken karşılaşmıştım. 14x8000 projesini tamamlamak için bir grup arkadaşı ile yüksek santral bacalarını temizleyip iyi paralar kazandığından bahsediyordu. Sonraları Çin’in Guanzo bölgesine yapmış olduğum iş seyahatinde 50. kattaki şirketin camlarını yukarıdan sarkan ipi (emniyetsiz bir biçimde) birinin yaptığını gördüğümde epey şaşırmıştım. Birkaç yıl önce de İstanbul’da, Antalya da bazı binaların dış cephe temizlik ya da onarımlarını bazı dağcıların yaptığına tanık oldum. Ülkemizde de son yıllarda gökdelenlerin ortaya çıkması ile yüksek maliyetli gerektiren(vinç sistemi) ya da hızla bitirilmesi gereken iş baskısı yüzünden ortaya çıkan Endüstriyel Dağcılık; adrenali seven yüksekte iş yapmak isteyen birçok gence iş olanağı sunmakta.   Peki, nedir bu tür dağcılık derseniz?
 
Endüstriyel dağcılık, (İple erişim) mağaracılık ve tırmanış tekniklerinden yararlanılarak oluşturulmuş ve tecrübeli kişiler tarafından uygulanarak ulaşılması zor olan noktalara erişimi sağlayan özel ip teknikleridir. İpli erişim, bu tekniklerin tecrübeli  kişiler tarafından kullanılarak, iskele, vinç gibi klasik yöntemlerle ulaşılması zor veya imkânsız olan noktalara ulaşmayı mümkün hale getirir.
 
İp sistemlerinin kurulması ve kullanılması, vinç, iskele, platform gibi diğer sistemlere göre zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar. Aynı zamanda  kullanılan emniyet sistemleri diğer ekiplerin çalışmasına ve yaya veya araç trafiğinin aksamasına neden olmadan kurulup, yüksekte çalışma gerçekleştirilebilir.

1208

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun