Ercan Adsız, Çorlu'da mezarı başında anıldı

15.10.2019         

10 Ekim 2015 tarihinde 'barış' talebiyle Ankara'ya giden ve Ankara Garı'nda yaşanan iki patlamayla yaşamını yitiren 103 kişiden biri olan Emek Partisi (EMEP) Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız, Çorlu'da mezarı başında anıldı.

 10 Ekim 2015 tarihinde emek ve demokrasi güçleri tarafından ‘Barış’ talebiyle miting düzenleme kararı alındı. Mitinge Çanakkale’den de Emek Partisi (EMEP) Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız olmak üzere birçok barış savunucu katıldı. Barış miting yürüyüşü hazırlıkları esnasında miting, korkunç iki patlama ile sarsıldı. Canlı bomba saldırganları tarafından ardı ardında patlatılan iki bomba ile 103 barış savunucusu yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı. Yaşamını yitirenler arasında EMEP İl Başkanı Ercan Adsız da vardı. Adsız ve 103 barış savunucusu aradan geçen 4 yıla rağmen ilk önce Çanakkale’de daha sonra Çorlu’da düzenlenen törenlerle anıldı. Adsız için Çorlu’da mezarı başında tören düzenlendi. Törende konuşma yapan Emek Partisi Tekirdağ İl Başkanı Mukaddes Akdeniz;  “Bundan tam 4 yıl önce halk nezdinde, var olan muhalefeti bastırabilmek adına, iki yıldır süren barış sürecinin sona erdirilme kararıyla birlikte katliamların da ardı ardına geldiği bir sürece girdik.  Orta Doğunun kana bulandırılıp, savaş politikalarıyla, emperyalistlerin böl-yönet-parçala politikalarıyla bir cehenneme döndürülmesi sonucu ne yazık ki, hemen dibimizdeki savaş ortamından biz de nasibimizi aldık. Eli kanlı IŞİD çeteleri, nasıl ki kafa kesebiliyorsa, aynı zamanda en güzel insanları, dünyanın daha güzel olabilmesi için mücadele eden insanları hedef göstererek, bombalarla yok ettiler. Ercan arkadaşımız da bu süreci durdurabilmek adına Ankara’ya giden güvercinlerimizdendi. Ne yazık ki, 103 yoldaşımız gibi onların da ancak bedenleri bize teslim edildi” dedi. 

“Savaş, halkların birbirine düşman edilmesi demektir”

EMEP Tekirdağ İl Başkanı Mukaddes Akdeniz;  “Ben inanıyorum ki, bunun hesabını bir gün mutlaka soracağız, bu böyle kalmayacak. Bütün hakların birleşik güçleri, barbarlığı kesinlikle yenecektir. Savaş, barbarlıktır, zulümdür, kadınların, çocukların ölümüdür, yoksulluktur. Savaş, ölüm demektir. Savaşın sürdüğü ve etkisinde kalan toplumların bütün alın terlerinin, emeklerin, ucuza kapatılması demektir. Bu nedenle işçilerin, emekçilerin, hak arama mücadelelerinin bastırılması demektir. Savaş, halkların birbirine düşman edilmesi demektir. Biz, birlikte mücadele ederek, bunları durduracağız. Bir gün zulmedenler, yok olacak, silinecekler. Bu, ancak bizlerin ısrarlı güçleriyle olabilir. Bu nedenle burada bizi yalnız bırakmayan mücadeleci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Akdeniz`in konuşmasının ardından, Ercan Adsız`ın ağabeyi Emir Aslan Adsız da barışın önemine değinerek Ankara`da yaşamını yitiren barış savunucularının unutulmayacağını ifade etti. Anmaya Ercan Adsız`ın ailesi, yoldaşları ve dostları katıldı.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER