Erdinç'ten "Zorunlu BES" değerlendirmesi "BES uygulamasından çıkın!"

06.01.2017         

DİSK Genel Merkezi tarafından binlerce kamu ve özel sektör çalışanlarını yakından ilgilendiren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulaması ile ilgili açıklama yapılarak, memurların ve işçilere uyarıda bulunuldu. Açıklamada memur ve işçilere BES uygulamasından cayma haklarının kullanılması yönünde çağrıda bulunuldu. Konu ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY'a açıklamada bulunan DİSK Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan; "Memurlar ve işçiler, cayma hakkınızı kullanarak Bireysel Emeklilik Sistemi olarak adlandırılan sistemden çıkın!" dedi.

 Ülke genelinde birçok sendika tarafından tepki ile karşılanan BES uygulaması, Resmi Gazete’de 2 Ocak’ta yayınlanan yönetmelik ile 1 Ocak’ta sadece, çalışan sayısı bin ve üzerinde olan işyerlerinde çalışanlar zorunlu BES kapsamına alındı. Diğer çalışanlar da işyerlerindeki çalışan sayısına göre kademeli olarak sisteme dahil edilecek. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren tüm işyerlerinden çalışanlar sisteme dahil olacak. Kamu ve özel sektörde çalışanların maaşlarından zorunlu olarak yapılacak BES kesintilerine tepki gösteren DİSK Genel Merkezi, işçi ve memurlara BES uygulamasından cayma haklarını kullanması çağrısında bulundu. DİSK Genel Merkezi tarafından yapılan açıklama ile ilgili değerlendirmede bulunan DİSK Genel-İş Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan, DİSK Genel Merkezi tarafından yapılan çağrıyı yineleyerek, işçi ve memurlara, “BES uygulamasından çıkın” dedi. Uslan yaptığı açıklamada; “Bireysel Emeklilik Sistemine karşı çıkıyoruz. Çünkü Bireysel Emeklilik Sistemi dedikleri sistemin zaman içerisinde kıdem tazminatı fonuna dönüşecek bir sistem olduğunu biliyoruz. Bu sebeple zorunlu olarak memur ya da işçilerin bu şekilde bir uygulamaya tutulmasının anlamsız olduğunu, bunun kişilerin tercihine bağlı olması gerektiğini, dolayısı ile cayma hakkı verdikleri için de bu iki aylık süreç içerisinde, zorunlu olarak bu sisteme dahil edilen çalışanların, cayma hakkını kullanarak bu sistemden uzaklaşmasını istiyoruz.  

“Bu uygulamanın yapılmaması gerekir”

Bu uygulama ile devletin özel şirketleri teşvik etmek amacında olduğunu ve bunun kabul edilemeyeceğini ifade eden Uslan; “Devlet özel şirketleri bu anlamda kollayamaz, öneremez ya da bunu zorunlu hale getirerek bir anlamda ticaret yapan bankaları ve bankalara bağlı kuruluşları bu şekilde teşvik edemez. Bu uygulamanın yapılmaması gerekir. Bu yapılan bir anlamda tacirliktir. O yüzden çalışanların neyle karşı karşıya kalacaklarını bilmedikleri bir yapının içerisine girmelerini tercih etmiyoruz. Türkiye daha önceki yıllarda da gerçekleştirilen fonlardan çok çekmiştir. Bu fonlar ile ilgili olarak bugün önümüze sunulan Bireysel Emeklilik Sisteminin de değişik bir anlamda fon olduğunu söylemek de mümkündür. Orada toplanacak olan para hakkında bankacı arkadaşlar ile konuştuğumuzda da görüyoruz ki, bu sistemin bankacılar için de çok karlı olmadığını ve büyük bir portföy yönetimi ile alakalı gelişmeler kaydetmek niyetinde olduklarını biliyoruz. Sistemin onlara da çok fazla bir şey getirmeyeceğini, dolayısı ile bu şekilde ülkede bir alıştırma politikasının izlendiğini ve asıl hedefin kıdem tazminatının fona dönüştürülerek kaldırılması olduğunu herkesin görmesi gerekiyor. Biz bu kıdem tazminatı ile ilgili oyunlara gelmeyeceğiz ve çağrımızı yenileyeceğiz. Tüm memurlar ve işçiler, cayma hakkınızı kullanarak Bireysel Emeklilik Sistemi olarak adlandırılan sistemden çıkın!” dedi. 
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER