Erkek 'Adalet Sarayı'nda büyük bir adaletsizlik var"

08.07.2019         

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciasıyla ilgili görülen davanın ilk duruşması sonrası CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek açıklama yaptı. Milletvekili Erkek açıklamasında; "Kapıda adalet sarayı yazıyor ancak içeride büyük adaletsizlik var" dedi.

 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciasıyla ilgili davanın ilk duruşması Çorlu Adliyesi’nde görüldü. Çanakkale Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile birlikte CHP’li vekillerinde katıldığı davada, hayatını kaybedenlerin duruşma salonuna alınmaması tepki yarattı. Tekirdağ Barosu tarafından yapılan açıklamada adliyede yaşananlarla ilgili suç duyurusunda bulunulduğu belirtilirken, Milletvekili Erkek’te davayla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamasında; “Yargıyı bu hale getirenlerin utanması lazım” ifadelerini kullanan Milletvekili Erkek; “Saatlerce adalet arayan insanlar duruşma salonuna giremedi. Kanuna, hukuka aykırı talimatlar neden veriliyor. Ne meslek hayatımda, ne de siyasi hayatımda böyle bir şeyi ilk defa yaşıyorum” dedi. Sadece yargılanan 4 kişinin suçlu olmadığını belirten Milletvekili Erkek, siyasi yöneticilerinde kazadan sorumlu olduğunu söyledi.

 
“Yavrularını kaybeden anne babaların, anne ve babalarını kaybeden evlatların acıları bir kez daha büyüdü”
Milletvekili Erkek, dava sonrası yaptığı açıklamada; “Yargıyı bu hale getirenlerin utanması lazım. Yavrularını kaybeden anne babaların, anne ve babalarını kaybeden evlatların acıları bir kez daha büyüdü. Biz, acıları paylaşmak için geldik, adalet için geldik. Saatlerce adalet arayan insanlar duruşma salonuna giremedi. Kanuna, hukuka aykırı talimatlar neden veriliyor. Ne meslek hayatımda, ne de siyasi hayatımda böyle bir şeyi ilk defa yaşıyorum. Salonun şatları müsait değilse izleyicilerin bir bölümünü almayabilirsiniz. Ancak davanın taraflarını almak zorundasınız. Müdahil, yaralanmış insan, duruşma salonuna giremiyor. Kapıda adalet sarayı yazıyor ancak içeride büyük adaletsizlik var. Yalnızca burada yargılanan 4 kişi mi sorumlu? Üzerine düşen görevi yerine getirmeyen yöneticiler, üst düzey yöneticiler, itibardan tasarruf olmaz deyip de tasarruf sebebi ile bu hattın bakım ve onarın ihalesini iptal edenler, görevlerini yapmayanlar. Bu aileler burada adalet arıyor” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Biga'da karantinaya devam...
16.09.2020    1688
Gökçeada Projeleri onaylandı
16.09.2020    1472