Erkek "İç Tüzük için uzman hukukçuların görüşüne başvurulmalı"

14.07.2017         

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM İçtüzüğünde değişiklik öngören teklifin görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Erkek teklif için; "İçtüzük değişikliği için tüm siyasi partilerin, konusunda uzman hukukçuların görüşlerine başvurulmalıdır" dedi.

 CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu üyesi Muharrem Erkek, TBMM İçtüzüğünde değişiklik öngören teklifin görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. AKP ve MHP’nin kapalı kapılar ardında hukuki metni değiştirmek istediklerini belirten Erkek, teklif görüşmeleri ile ilgili yaptığı açıklamada;  “İçtüzük değişikliği için tüm siyasi partilerin, konusunda uzman hukukçuların görüşlerine başvurulmalıdır. Düzenlemeye, yine teklifin içeriğine baktığımız zaman, Milletvekillerinin yani milletin sesi kısılmak isteniyor” dedi. 

 
“Milletin sesi kısılmak isteniyor”
İç tüzük değişikliğinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Erkek açıklamasında; "Öncelikle yöntem açısından yine oldukça sıkıntılı bir uygulamayla karşı karşıyayız. AKP ve MHP kapalı kapılar ardında birkaç kişiyle Meclis`in Anayasası dediğimiz, temelinde uzlaşma olması gereken hukuki bir metni değiştirmek istiyorlar. Oysa İçtüzük değişikliği için tüm siyasi partilerin, konusunda uzman hukukçuların görüşlerine başvurulmalıdır. Düzenlemeye, yine teklifin içeriğine baktığımız zaman, Milletvekillerinin yani milletin sesi kısılmak isteniyor. Oysa daha fazla uzlaşma, daha fazla muhalefetin sesinin duyurulması, demokrasinin en temel ilkesidir. AKP ve MHP ortaklaşa hazırladıkları demokrasiyi, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını yok sayan Anayasa değişikliğinin ardından bu durumu perçinleyecek başka bir düzenlemeye imza atıyorlar. Bu kabul edilemez ki biz de kabul etmiyoruz. Gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Demokrasiyi içtüzüğe boğdurmamak gerekir. Parlamento yasa makinesi değildir. Hızlılık gibi bir ilkesi olamaz. Önemli olan halkın yararına, doğru düzenlemelere imza atmalıyız. Bunun için gerek Alt Komisyon’da gerekse Anayasa Komisyonu`nda uyarılarımızı yapacağız. Nasıl ki adalet için gerek Meclis`te gerekse Parlamentoda mücadele veriyorsak, halkın söz hakkı için de mücadelemizi vereceğiz. İfade özgürlüğünü, kürsü dokunulmazlığını, milletin temsilcilerinin sözünü yok sayan düzenlemeler dünya demokrasi liginde ülkemizin küme düşmesine neden olacaktır" dedi. 
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER