Erkek "Basın özgür değilse, toplum özgür değildir"

14.03.2020         

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek beraberindeki milletvekilleri ile tutuklu gazetecileri ziyaret etti. Milletvekili Erkek açıklamasında; "Basın özgür değilse, toplum özgür değildir" dedi.

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek beraberindeki milletvekilleri ile tutuklu gazetecileri ziyaret etti. Milletvekili Erkek ve beraberindekiler,  Silivri Cezaevi’ne giderek Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel’i,ziyaret ettiler. Ziyaret sonrası açıklamada bulunan Milletvekili Erkek, “Basın, yönetenlere hizmet için değil, yönetilenlere hizmet için vardır. Bunu asla unutmayalım. Basın özgür değilse, toplum özgür değildir” dedi. Yargı bağımsızlığının kaybolduğunu belirten Milletvekili Erkek; “Yargının siyasallaşmaması lazım. Sistem ne olursa olsun yargı saygın, güçlü, bağımsız ve tarafsız olması lazım” dedi. 

 
“Basın yönetenlere hizmet için değil, yönetilenlere hizmet için vardır”
Milletvekili Erkek ziyaret sonrası açıklamasında; “Bugün yine Silivri`deydik maalesef. Silivri Cezaevi`nde gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel`i ziyaret ettik CHP milletvekilleri olarak. Öncelikle şunu paylaşmak istiyorum; hepsi çok iyi, moralleri yüksek. Onlar gazetecilik yaptıkları için cezaevinde olduklarını biliyorlar. Her zaman söylediğimiz bir şey var. Gazetecileri hapsedebilirsiniz, insanları hapsedebilirsiniz, peki onların düşüncelerini, yazılarını, haberlerini, kitaplarını ne yapacaksınız? Basın yönetenlere hizmet için değil, yönetilenlere hizmet için vardır. Bunu asla unutmayalım. Basın özgür değilse, toplum özgür değildir” dedi.
 
“Mesleklerini icra ettikleri için cezaevinde olan gazeteciler var”
Bugün yalnızca mesleklerini icra ettikleri için, kamuoyunun doğru haber alma hakkına hizmet ettikleri için cezaevinde olan gazeteciler olduğunu belirten Milletvekili Erkek; “Barışlar, Murat onlardan birileri. Bugün onlarla dertleştik, konuştuk. Umarım iddianameleri bir an önce hazırlanır. Umarım bir an önce mahkemede yargıç karşısına çıkarlar, savunmalarını yaparlar ve bu haksız tutukluluk bir an önce son bulur. Bugün yaşadığımız asıl sorun maalesef hukuk devletinden uzaklaşmak. Siz kuvvetler ayrılığını yok ederseniz, siz Beştepe Külliyesi`nde, Saray`da yürütmenin huzurunda Yargı Reformu Strateji Belgesi`ni açıklarsanız, siz yine yürütmenin huzurunda hakim, savcı kuraları çekerseniz yüksek yargı organlarını temsilen yüksek yargıçlar yürütmenin önünde el pençe dururlarsa, maalesef yargı bağımsızlığı da kayboluyor. Yargının siyasallaşmaması lazım. Sistem ne olursa olsun yargı saygın, güçlü, bağımsız ve tarafsız olması lazım. Yargı silah olarak kullanılmamalı. Siz basın özgürlüğünü yok ederseniz toplumun özgürlüğünü yok edersiniz. Onların en kısa zamanda özgürlüklerine ailelerine kavuşmalarını diliyoruz. Biz de onlarla ilgili bu haksız soruşturmayı yakından takip edeceğiz” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Bayramiç'te feci ölüm
18.09.2020    969