Erkek "Ekrem İmamoğlu yine kazandı"

03.05.2019         

CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası İstanbul sonuçları için yapılan itirazlarla ilgili açıklamalarına devam ediyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul'daki yerel seçimlere itirazlarla ilgili ilçe seçim kurullarının kararlarını incelediğini belirten Milletvekili Erkek, kısıtlı veya hükümlü olup da oy kullanan seçmenin 1400'ü aşmayacağını belirterek; "Ekrem İmamoğlu yine kazandı" dedi.

 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından İstanbul seçim sonuçları itiraz süreci le ilgili çalışma ve açıklamalar yapan CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, son gelişmelere yönelik açıklamalarına devam etti.  1 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul’daki yerel seçimlere itirazlarla ilgili ilçe seçim kurullarının kararlarını incelediğini aktardı.  İnceleme sonucunda kısıtlı seçmen sayısının bin 400’ü aşmayacağının görüldüğü belirten Erkek, “Sonuca etkili bir durum yok! Ekrem İmamoğlu yine kazandı” dedi. YSK’nin itirazları incelemeye gerek görmeden reddetmesi gerektiğini belirten Milletvekili Erkek; “Çünkü sonuca etkili bir durum yok! Başından beri söylediğimiz gibi AK Parti’nin itirazları mesnetsiz” dedi. Milletvekili Erkek, sosyal medyadan yaptığı açıklamalara dünde devam etti.  İktidarın, kaybedilen seçimi lehine çevirmek için polis ve yargıyı kullandığını belirten Erkek; “Sandığa gölge düşürmektir bu. Sandığa gölge düşerse seçim sorgulanır” dedi. 

 
“Kısıtlı veya hükümlü oy kullanan seçmenin 1400’ü aşmayacağını görüyoruz”
İstanbul yerel seçim sonuçlarına dair itirazlarla ilgili açıklamalarını sürdüren Milletvekili Erkek, sosyal medyadan yaptığı açıklamada YSK’nın İstanbul’daki yerel seçimlere itirazlarla ilgili ilçe seçim kurullarının kararlarını incelediğini belirtti. İnceleme sonucunda 18 ilçede 672 kısıtlı seçmen tespit edildiğini belirten Erkek;  “Tüm verileri aleyhimize yorumlasak dahi şu ana dek 18 ilçede kısıtlı ve hükümlü olanlara ilişkin 672 sayısına ulaşabildik. 39 ilçe toplamında kısıtlı veya hükümlü olup da oy kullanan seçmenin 1400’ü aşmayacağını görüyoruz” dedi.  YSK’nin itirazları incelemeye gerek görmeden reddetmesi gerektiğini savunan Erkek: “Ki bunlar içinde kesinleşmiş yargı kararı olmayanların oyları geçerli; YSK kendisi incelemeye gerek görmeden haksız itirazları reddetmeli. Çünkü sonuca etkili bir durum yok! Başından beri söylediğimiz gibi AK Parti’nin itirazları mesnetsiz. İlçe seçim kurullarından alınan kararlar da bunu doğrulamaktadır. Ekrem İmamoğlu yine kazandı. Ülkemiz ve İstanbul için hayırlı olsun” dedi.
  
“Bu sandığa gölge düşürmektir”
Açıklamalarına dünde devam eden Erkek, iktidarın polis ve yargıyı kullanarak kaybedilen seçimi lehine çevirmeye çalıştığını ifade eden Milletvekili Erkek; “İlk günden beri ileri sürdükleri hiçbir şey doğru çıkmadı. Kısıtlı dediler, hükümlü dediler, olmuyor. Bunu bildikleri için polisi ve yargıyı kullanarak kaybettikleri seçimi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Sandığa gölge düşürmektir bu. Sandığa gölge düşerse seçim sorgulanır. Seçim sorgulanırsa demokrasi yok olur. Kendi lehlerine karar aldırmak istiyorlar ama, Türkiye aleyhine iş yapıyorlar” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER