Erkek "Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor"

19.02.2021         

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale'deki esnafın pandemi nedeniyle yaşadığı zorluğa dikkat çekerek açıklamalarda bulundu. Milletvekili Erkek açıklamasında; "Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor. Dükkanlar kapalı, kiralar ödenemiyor. Madem esnafa doğru düzgün destek verilmiyor, zamanında kuruşu kuruşuna vergi neden alındı?" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale`deki esnafın pandemi nedeniyle yaşadığı zorluğa dikkat çekerek açıklamalarda bulundu. Müteahhit ödemelerinde aksama olmazken, esnafa, emeklilere ve çalışanlara destek verilmediğini belirten Erkek; "Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor" dedi. Çanakkale esnafı ile görüşmelerinde zor durumda olduklarını anlattıklarını belirten Erkek, "Çanakkaleli esnaflarımız `esnaf battı, ruhuna El Fatiha` diyerek içinde bulundukları durumu ifade ediyorlar" dedi. Milletvekili Erkek, pandemi ile mücadeleyi aksatmadan, gerekli önlemleri alarak mekanlar açılması ve sanatsal etkinliklerin düzenlenmesi gerektiğini söyledi. 

"Esnafa ve vatandaşa destek verilmiyor"
Esnafa destek verilmediğini belirten Erkek; "Maalesef Covid-19 pandemisinin daha yaygın hale gelmemesi için çeşitli önlemler alınması gerekti. Bunlar kaçınılmazdı. İktidar her zamanki beceriksizliğini bu süreçte de devam ettirdi. Bildiğimiz gibi iktidar, 5 maskeyi dağıtamadığı gibi, sokağa çıkma yasağı kararı almayı bile beceremedi. O da yetmedi, yandaş müteahhitlerin ödemelerinde, hem de dolar üzerinden; 1 kuruş aksama olmazken, esnafa, yoksula, emekliye, bu süreçte işsiz kalmış kişilere doğru düzgün bir destek verilmedi. Geldiğimiz noktada esnafımız da kan ağlıyor. Dükkanlar kapalı, kiralar ödenemiyor. Madem esnafa doğru düzgün destek verilmiyor, zamanında kuruşu kuruşuna vergi neden alındı? Sosyal devletin görevi, zaten bu desteği vermektir" dedi. 

"Çanakkale esnafı zor durumda olduğunu anlatıyor"

"Çanakkale`deki esnaflarımızla görüşüyorum. Ne kadar zor durumda olduklarını anlatıyorlar" ifadelerini kullanan Erkek; "Çanakkaleli esnaflarımız `esnaf battı, ruhuna El Fatiha` diyerek içinde bulundukları durumu ifade ediyorlar. Elbette gerekli önlemleri alarak, HES kodu kullanılarak mekanlar neden açılmıyor? AVM`ye uğramayan koronavirüs, her ne hikmetse mekanlara uğruyor. AVM`ler açık. Önlemler alınabiliyor demek ki. Daha vahimi ve artık yurttaşlarımızın canına tak eden görüntü AK Parti kongreleridir. Tıklım tıklım, `lebaleb` dolu kongrelerde virüs tehlikesi yok, ama kongre salonunun hemen yanındaki restoranda iki kişi yemek yiyemiyor? Neden bu çifte standart? Neden bu ayrım? Recep Tayyip Erdoğan`ın, sosyal mesafe kurallarını hiçe saydığı, yurttaşlarımızın üstüne `keyif çayı` attığı mitinglerin yapıldığı alanın hemen yanındaki kahvehanede bir bardak çay içmek yasak" dedi. 

"Pandemi ile mücadeleyi aksatmadan, gerekli önlemleri alarak mekanlar açılmalı,"
Erkek son olarak; "Pandemi ile mücadeleyi aksatmadan, gerekli önlemleri alarak mekanlar açılmalı, sanatsal etkinlikler düzenlenmelidir. Yandaş müteahhitlere garanti adı altında dağıtılan paralar ise öncelikle pandeminin vurduğu esnaflarımıza, sanatçılarımıza ve süreçten olumsuz etkilenen yurttaşlarımıza dağıtılmalıdır. Pandemi süreci bir kez daha gösterdi ki: Ama erken ama zamanında, ilk seçimde yurttaşlarımız iktidarla arasına siyasal mesafe koyacaktır" dedi.
(Haber Merkezi)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale'nin iki patronu!
25.02.2021    4996
On Numara - Yusuf Eroğlu
22.02.2021    752