Erkek "Gerçek sorumluların hesap vermediği bir ülkede, acılar dinmez"

10.07.2019         

CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek 25 kişinin hayatını kaybettiği 'Çorlu Tren Faciası'nın yıl dönümünde, kazanın gerçekleştiği yerde yapılan anmaya katıldı. Milletvekili Erkek, açıklamasında; "Gerçek sorumluların hesap vermediği bir ülkede, acılar dinmez" dedi.

 8 Temmuz 2018`de Tekirdağ`ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi yakınlarında yaşanan tren kazasında 8’i çocuk 25 kişi hayatını kaybetmişti. Kazanın ilk duruşması Çorlu Adliyesi’nde görülmüş, CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile birlikte CHP’li vekillerinde katıldığı davada, hayatını kaybedenlerin duruşma salonuna alınmaması tepki yaratmıştı. Tekirdağ Barosu tarafından yapılan açıklamada adliyede yaşananlarla ilgili suç duyurusunda bulunulduğu belirtilirken, Milletvekili Erkek’te davayla ilgili açıklamada bulunmuştu. Açıklamasında; “Yargıyı bu hale getirenlerin utanması lazım” ifadelerini kullanan Milletvekili Erkek; “Saatlerce adalet arayan insanlar duruşma salonuna giremedi. Kanuna, hukuka aykırı talimatlar neden veriliyor. Ne meslek hayatımda, ne de siyasi hayatımda böyle bir şeyi ilk defa yaşıyorum” demişti. Sadece yargılanan 4 kişinin suçlu olmadığını belirten Milletvekili Erkek, siyasi yöneticilerinde kazadan sorumlu olduğunu söylemişti. Kazanın yıl dönümünde, kazanın yaşandığı yerde hayatını kaybedenler anıldı. Milletvekili Erkek’in de katıldığı anmada, kaza yerine ölenlerin anısına çelenk ve karanfiller bırakıldı. Milletvekili Erkek, anmada yaptığı açıklamada; “Gerçek sorumluların hesap vermediği bir ülkede, acılar dinmez” dedi. 

 
“Acılı ailelerin yanındayız”
Çorlu Tren Faciası’nda hayatını kaybedenler için yapılan anmaya katılan Milletvekili Erkek, facianın birinci yılında ailelerin yanlarında olduklarını belirterek; “1 yıl önce aynı yerde ihmal vardı, kusur vardı. Aynı yerde 25 canı kaybetmiştik. ‘Çorlu Tren Katliamı`nın üzerinden 1 yıl geçti. Acının taze olduğu yerde, ailelerin yanındayız... Bundan bir yıl önce ‘Çorlu Tren Katliamı’nda kaybettiğimiz canları aileleriyle birlikte anıyoruz, onları seviyoruz... Gerçek sorumluların hesap vermediği bir ülkede, acılar dinmez. ‘Çorlu Tren Katliamı`nda sorumluların hukuk önünde hesabını vermesi için ailelerle birlikte mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Biga'da karantinaya devam...
16.09.2020    1692
Gökçeada Projeleri onaylandı
16.09.2020    1475