Erkek; "Halkla el ele mücadele edeceğiz"

12.02.2018         

CHP 36'ıncı Olağan Kurultayı'nın ardından CHP Parti Meclisi (PM) üyeliğine seçilen CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, ilk toplantının ardından PM sonuç bildirgesini yayınladı. Açıklamasında 15 Temmuz sonrası OHAL'in kalıcı hale getirilerek demokrasinin askıya alındığını belirten Milletvekili Erkek, halkala beraber el ele vererek mücadele edeceklerini ifade etti.

 CHP 36’ıncı Olağan Kurultayı’nın ardından PM üyeliğine seçilen CHP Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, ilk PM toplantısının ardından, 13 maddelik sonuç bildirgesini yayınladı. Seçilen PM üyeleri ile Anıtkabir’e gerçekleştirilen ziyaretin ardından çalışmaları başladıklarını dile getiren Milletvekili Erkek; alınana PM kararalar ile ilgili açıklamada bulundu. Partisinin 36’ıncı Olağan Kurultayı’nı büyük bir coşku ve demokratik olgunluk içinde tamamladıklarını ifade eden Erkek; “Yeni seçilen Parti Meclisimiz bugün Anıtkabir’de Atamızın huzuruna çıkarak göreve başlamış ve ilk toplantısını yapmıştır. Kurultayımızın oybirliği ile Parti Meclisi onur üyesi seçtiği İstanbul Milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu’na ilk toplantımızdan selamlarımızı gönderiyoruz. Sınır güvenliğimizin sağlanması için başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı’nda kahramanca mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetlerimize başarılar diliyoruz” dedi. Kurultayın kabul ettiği ‘Sonuç Bildirgesi’nin önlerindeki dönem için hedeflerini tespit ettiklerini belirten Erkek; “Ülkede demokrasi ve hukuk devleti yok edilmiş, tek adam rejimi hakim kılınmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi bahane edilerek gerçekleştirilen 20 Temmuz Darbesi ile kurulan OHAL düzeni kalıcı hale getirilmiş ve demokrasi askıya alınmıştır. Hiç kimsenin can, mal ve hukuk güvenliği kalmamıştır. Terörle mücadele ve milli güvenlik gibi temel sorunlarımızın toplumu ortak bir duygu etrafında birleştirmesi gerekirken, iktidar bunu iç siyaset malzemesi haline getirecek yeni bir kutuplaşma aracına dönüştürmüştür. Düşünmek, düşünce açıklamak, hak aramak suç haline gelmiştir” dedi.

 
“Kuvvetler ayrılığına dayalı tam demokrasi kuracağız”
Türkiye bu durumu hak etmediği ve PM olarak olarak sorumluklarının bilincinde olduğunu açıklayan Erkek halkla birlikte el ele mücadele edeceklerini vurguladı. Erkek, PM’nin almış olduğu 13 maddelik sonuç bildirgesini;  “OHAL düzenine son verecek, OHAL’in yarattığı bütün tahribatları ortadan kaldıracağız. Tek adam rejimini kaldırıp, kuvvetler ayrılığına dayalı tam demokrasiyi kuracağız. Laiklik temelinde inanç ve yaşam tarzlarını güvence altına alacak güçlü bir Cumhuriyet yaratacağız. İnternet ve medya özgürlüğü de dahil olmak üzere düşünce ve ifade özgürlüğünü en geniş biçimde hayata geçireceğiz. Hukukun üstünlüğünü tesis edecek, yargı bağımsızlığını sağlayacağız. Toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasa yaparak, hukukumuzu 20 Temmuz Darbesi dahil bütün darbe hukukundan temizleyeceğiz. Adalet ve huzuru sağlayan bir düzen kuracağız. Üreten, zenginleşen, adaletli paylaşan bir Türkiye yaratacağız. İşsizlik, yoksulluk ve her türlü eşitsizlikle mücadele edecek, güçlü bir sosyal devlet kuracağız. Herkese parasız, ulaşılabilir, çağdaş, kaliteli eğitim ve sağlık hizmeti sağlayacağız. Kürt sorunu dahil bütün toplumsal sorunlarımızı, eşit yurttaşlık temelinde, ulusal bütünlük ve toplumsal uzlaşı ile çözeceğiz. Her türlü terör, çatışma ve kutuplaşmayı ortadan kaldıracak, toplumsal huzuru inşa edeceğiz. Dış politikamızı, yurtta barış dünyada barış ilkesi temelinde yeniden oluşturacak, iç siyaset malzemesi ve kutuplaşma aracı olmaktan çıkaracak, Türkiye’yi tekrar sözüne güvenilir ve öngörülebilir uluslararası aktör konumuna getirmek için ortak bir milli duruş oluşturacağız” şeklinde yayınladı. 
 
“Kararları büyük sorumlulukla yerine getireceğiz”
Son olarak PM’nin alınan kararları büyük bir sorumlulukla yerine getirecekleri vurgusunu yapan Milletvekili Erkek; “Parti Meclisimiz, ülkemizin içinde bulunduğu bu büyük iç ve dış sorunların ancak geniş bir toplumsal mutabakatla çözülebileceğinin bilincindedir. Bugün mücadele tek adam rejimi ile demokrasi arasındadır. Demokrasiden yana olan güçleri bir araya getirme görevi omuzlarımızdadır. Parti Meclisimiz bu görevi kararlılıkla yerine getirecektir” dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    944
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    885