Erkek "Herkesi, her kesimi kucaklayacak bir Anayasa yapalım"

03.09.2019         

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, Yeni Adli Yıl dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden bir yazı dizisi yayınladı. Adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılmasını eleştiren Milletvekili Av. Erkek; "Bırakın yargıyı saray duvarları arasına hapsetmeyi! Demokratik, herkesi her kesimi kucaklayacak bir Anayasa yapalım" dedi.

 2019-2020 Adli Yıl açılışı Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi`nde yapıldı. Adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi`nde yapılması, birçok Baro ve avukatlardan tepki topladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek de, konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden yazı dizisi yayınladı. “Tarafsız ve bağımsız yargının olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığıdır” diyen Av. Erkek; “Adli yıl açılışının sarayda olmasının ne anlamı var? Hâkim-Savcı kuraları neden burada çekilir?” ifadelerini kullanarak tepkisini gösterdi. Milletvekili Av. Erkek; “Bırakın yargıyı saray duvarları arasına hapsetmeyi! Demokratik, herkesi her kesimi kucaklayacak bir Anayasa yapalım” dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek; “Tarafsız ve bağımsız yargının olmazsa olmazı kuvvetler ayrılığıdır. Yasama ve yargının, partili bir Cumhurbaşkanının olduğu yürütmenin altında birleştiği yerde, yargı bağımsızlığından bahsedilemez. Adli yıl açılışının Sarayda olmasının ne anlamı var? Hâkim-Savcı kuraları neden burada çekilir? Bırakın yargıyı saray duvarları arasına hapsetmeyi! Demokratik, herkesi her kesimi kucaklayacak bir Anayasa yapalım. Yüzde 30`lara düşmüş yargıya güveni tesis edecek girişimlerde bulunalım. HSK`nın yapısını düzeltip Adalet Bakanı ve Müsteşarını oradan çıkarıp yürütmenin vesayetinden kurtaralım. Hâkim güvencesini Anayasada teminat altına alalım. Savunma ve sav makamlarının eşitliğini sağlayalım. Adalet emekçilerinin, avukatların, Hâkim-Savcıların özlük haklarını, mesleki koşullarını iyileştirelim. Yoksa gerisi lafügüzaf...” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER