Esnaf yılbaşından beklediğini bulamadı

06.01.2017         

Çanakkale esnafı yılbaşı gecesi satışlarından beklediği geliri elde edemedi. Bu durum esnaflar tarafından ekonomik problemler ile ilişkilendirildi.

 Özel günlerde yapılan satışlardan esnaflar genelde memnun kalır. Ancak bu seneki yılbaşı gecesinden Çanakkale esnafı beklediği gelirleri elde edemedi. Döviz kurundaki çalkantılar ve ülke genelindeki ekonomik sıkıntılar yılbaşı gecesi için yapılan alışverişlere de yansıdı. Yılbaşı gecesine özel kampanyalar üreten esnaflar bile geçtiğimiz yıla göre satışlarından yetersiz olmasından dolayı dert yandı. Yılbaşı gecesi için büfesinde sattığı kuruyemişlerin içerisine rastgele 3 adet altın yerleştiren Akçay Kuruyemiş`in işletmecisi Murat Akçay geçen yıla göre satışların düşük olduğunu ve giderek satışların düşmesinden endişelendiğini dile getirdi. Akçay gerçekleştirdiği kampanya uygulamasında geçtiğimiz yıla göre daha az talep olduğunu belirterek; "Satışlar beklediğimizin altındaydı. Geçtiğimiz yıla nazaran satışlarda yüzde 10 ila 15 gibi bir düşüş yaşadık. Müşterilerin daha yüksek alışveriş yapmasını bekledik ama daha az oldu. Malum ekonomik krizden kaynaklanıyor herhalde. Bir de insanların alım gücü düşmesine de dayalı olabilir. Her geçen yıl daha kötüye gidiyor" dedi. Yılbaşına özel bir başka kampanya uygulayıcısı MegaPro Cosmetics`in işletmecisi Mertcan Kılıç da yılbaşı satışlarından memnun kalmayan başka bir Çanakkale esnafı. Kılıç yılbaşı gününe özel makyaj malzemelerinde uyguladığı indirimlerin ve promosyonların ilgi görmediğini belirterek; "Sanırım insanların ekonomik sıkıntılar yaşamasından kaynaklı bir durum. Geçtiğimiz sene daha yüksek gelir elde etmiştik. Umarım ekonomi bir an önce işler hale gelir." dedi.

Büfe işletmecisi Metin Berber ise yılbaşı gecesi gerçekleştirdiği alkol ve kuruyemiş satışlarının geçtiğimiz seneye göre daha az olduğunu dile getirdi. Çarşı Caddesi`nde ise yılbaşı günü geride bıraktığımız yıla göre daha az yoğunlukta yaşanmıştı. 
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER