Fecri Polat 'Atatürk ve Arkeoloji' kitabını çıkarttı

09.07.2019         

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Akademisyeni ve Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi sorumlusu Arkeolog Fecri Polat, çalışma yaptığı 'Atatürk ve Arkeoloji' isimli kitabını çıkarttı.. Atatürk'ün Türk arkeolojisi için yaptıklarını ele alan Polat kitabının tanıtım yazısında; "İşte bu kitap da Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti için bilim adına attığı yüzlerce adımdan birini içermektedir" dedi.

 

ÇOMÜ Akademisyeni ve Manfred Osman Korfmann Kütüphanesi sorumlusu Arkeolog Fecri Polat, Atatürk ve Arkeoloji’ isimli kitabını duyurdu.  Atatürk’ün arkeoloji ile ilgili olan sözlerini veya ilgili yazılarını 2009 yılından bu yana not alarak toplamaya başladığını belirten Polat, verileri topladıkça da “Atatürk ve Arkeoloji” ismiyle bir kitap olmamasını her seferinde yadırgadığını söyledi. Kitabın okunduğunda arkeolojinin ülkede geldiği noktanın Atatürk’e ait olduğunun görüldüğünü ifade eden Polat; “Bu kitap da Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti için bilim adına attığı yüzlerce adımdan birini içermektedir” ifadelerini kullandı. Polat kitabının ön sözünde; “Mustafa Kemal Atatürk’ün arkeolojiye olan ilgisini, arkeoloji lisans öğrencisi olduğum dönemde çok sevdiğim ve düşüncelerini her zaman önemsediğim saygıdeğer Veysel Tolun hocamın bir dersinde öğrendim. Hocamın anlattığı her sözü not aldım ve daha sonra o dönem başkanı olduğum Arkeoloji Topluluğu adına 2009 yılında çıkardığımız Arkeoper Dergisi’nde “Türkiye’de Arkeolojinin Başlaması ve Gelişimi” adıyla makale olarak yayınladım. O günden sonra ise her okuduğum kitapta Atatürk’ün arkeoloji ile ilgili olan sözlerini veya ilgili yazıları not aldım ve toplamaya başladım. Bu verileri topladıkça da “Atatürk ve Arkeoloji” ismiyle bir kitap olmamasını her seferinde yadırgadım. Çünkü kitabı okuduğunuzda gerçekten bugün arkeolojinin ülkemizde geldiği noktada en büyük payın Atatürk’e ait olduğunu göreceksiniz. Ülkemizin başöğretmeninin Türk arkeolojisi için yaptıklarını anlattığım bu kitabı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde üzerimde emeği olan bütün hocalarıma armağan ediyorum” dedi.

 
“Toprağın üstündekilere ne kadar sahip çıkıyorsak, toprağın altındakilere de o kadar sahip çıkmalıyız”
Polat kitabının tanıtım yazısında; “Atatürk, kurduğu ülkenin sağlam temellere oturması için gerekli olan şeyin tarih ve kültür bilinci olduğunu biliyordu ve bu nedenle yaşamının son anına kadar tarih ve arkeoloji ile olan ilgisini ve bağını hiç koparmadı.  Cumhuriyeti kurduktan sonra da “Toprağın üstündekilere ne kadar sahip çıkıyorsak, toprağın altındakilere de o kadar sahip çıkmalıyız.” diyen Atatürk, hiçbir yabancı gücün yardımı olmadan kalkındırdığı Türkiye Cumhuriyeti’ni aynı zamanda bir bilim merkezi haline getirdi. Yurtdışından kaçan veya kendisinin getirttiği onlarca bilim adamıyla eğitim ve kültür alanında önemli adımlar attı. İşte bu kitap da Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti için bilim adına attığı yüzlerce adımdan birini içermektedir” dedi.
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER