Fener derbide üstün, çünkü;

10.03.2015         mail@canakkaleolay.com57 nci sezonu oynanmakta olan Süper Ligde maçların büyük bir bölümünü görevlerim ve yaşım gereği ya çıplak gözle izledim ya da televizyondan seyretme şansı yakaladım. Tecrübelerimle kaim oldu ki, Fenerbahçe`nin özellikle Kadıköy`de ezeli rakibine karşı neden bu kadar tepkili olup, ağresif oynadığını, Galatasaray`ı psikolojik erozyona uğratıp, sürekli kazanma içgüdüsü ile mücadele verdiğini açmaya çalışmak istiyorum.
Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, camiasına her vesile ile mavi boncuk dağıtan Aziz Yıldırım 16 yıldan buyana Fenerbahçe`nin başındadır. Başarıyı kendisine ilke edinen Yıldırım; UEFA. Şampiyonu olup, Süper Kupa kazanan Galatasaray`ı Türkiye`de sollamadan kendisini ve camiasını memnun etme olanağına sahip değildir. Kaldı ki, Galatasaray`ın 2000 yılında Avrupa`da gerçekleştirdiği üst düzey başarı Fenerbahçe`yi camiası ile birlikte rahatsız etmiş, kıskandırmış, bu durum adeta egoya dönüşmüştür. Bir de buna son sezonlarda ve son maçlarda Galatasaray`a talihsiz şekilde kaptırılan şampiyonlukları eklerseniz, Fenerbahçe`de Galatasaray fobisinin nereden kaynaklandığı kendiliğinden ortaya çıkar.
Camiası ile birlikte Fenerbahçe, Galatasaray`ın art arda yaşadığı 4 lig şampiyonluğunda siyasi otoriteden gördüğü sıcak yaklaşım ve himayeyi asla unutmamaktadır. Şöyle bir hafızalarımızı yoklayarak geriye doğru baktığımızda; Dönemin Başbakanları Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, sporda etkili ve yetkili isim İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, onun yareni Milli hoca Fatih Terim, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, onun maaşlı memuru gibi çalışan MHK. Başkanı Bülent Yavuz, Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan fanatik ölçüsünde Galatasaraylı olup, Sarı-Kırmızılı Kulübün kongre üyeleri de olduklarını da hepimiz biliyoruz. O 4 sezonda Fenerbahçe ve Beşiktaş`a Futbol Federasyonu tarafından yapılan haksızlıkları ve anti uygulamaları saymaya kalkarsak, bunları sütunlarımıza sığdıramayız. Ertelenen lig maçları, farklı disiplin ceza uygulamaları bunlardan bir kaçı ....
Yıllardan buyana Fenerbahçe camiasının içine sindiremediği Galatasaray rahatsızlığı, Başkan Aziz Yıldırım`lı dönemde sportif başarıdan önce tesis seferberliğine dönüşmüş, akustik ve mükemmel ambiansa sahip olan ve seyirci ile iç içe denebilecek Şükrü Saraçoğlu Gösteri Merkezi yaratılmıştır. İşte bu dev statta, kulübün tüm unsurlarının katılımıyla Galatasaray`a 16 yıldan buyana üstünlük sağlayan Fenerbahçe, her defasında UEFA Şampiyonu`nu mağlup etmenin tarifsiz ve doyumsuz keyfi ile mest olmaktadır. Kesin inancım odur ki; Avrupa`da Galatasaray`ın yakaladığı başarıyı asgariden egale edecek Fenerbahçe`nin Sarı-Kırmızılı takıma karşı bu denli ağresif ve tepkili olmayacağını, ezeli rekabette 16 yıl öncesinin ebedi dostluğunun yaşanacağını söylemeliyiz. Galatasaray`ın Fenerbahçe fobisini atlatmasının en önemli şartının ise Sarı-Kırmızı`lı futbolculara verilecek psikolojik destekle aşılabileceğini ifade etmeliyiz. Bu durum, Galatasaray`ın centilmen Başkanı Duygun Yarsavuat`ın dediği gibi, "Gelenek bozulmadı" yaklaşımı ile aşılamaz.

1058

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun