Fenerbahçe Galatasaray’ı neden hep yeniyor?

28.10.2009         mail@canakkaleolay.com53 ncü sezonu oynanmakta olan Süper Lig maçlarının tamamına yakınını görevlerim ve yaşım gereği ya çıplak gözle izledim ya da televizyondan seyretme şansı yakaladım. Bu girişin ardından, Fenerbahçe`nin özellikle Kadıköy`de ezeli rakibine karşı neden bu kadar tepkili olup, ağresif oynadığını, Galatasaray`ı psikolojik erozyona uğratıp, sürekli kazanma içgüdüsü ile mücadele verdiğini açmaya çalışalım.
1. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki camiasına her vesile ile mavi boncuk dağıtan Aziz Yıldırım 10 yıldan buyana Fenerbahçe`nin başındadır. Başarıyı kendisine ilke edinen Aziz Yıldırım; UEFA. Şampiyonu olup, Süper Kupa kazanan Galatasaray`ı Türkiye`de sollamadan kendisini ve camiasını memnun etme olanağına sahip değildir. Kaldı ki Galatasaray`ın Avrupa`da gerçekleştirdiği bu üst düzey başarı Fenerbahçe`yi camiası ile birlikte rahatsız etmiş, kıskandırmış, bu durum adeta egoya dönüşmüştür. Bir de buna Denizli Atatürk ve Ali Sami Yen Stadlarında oynanan son maçlarda Galatasaray`a talihsiz şekilde kaptırılan 2 lig şampiyonluğunu eklerseniz, Fenerbahçe`de Galatasaray fobisinin nereden kaynaklandığı kendiliğinden ortaya çıkar.
2. Camiası ile birlikte Fenerbahçe, Fatih Terim`li dönemde Galatasaray`ın art arda yaşadığı 4 lig şampiyonluğunda siyasi otoriteden gördüğü sıcak yaklaşım ve himayeyi asla unutmamaktadır. Şöyle bir hafızalarımızı yoklayarak geriye doğru gidelim. Dönemin Başbakanları Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, sporda etkili ve yetkili isim İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, onun maaşlı memuru gibi çalışan MHK. Başkanı Bülent Yavuz, Tahkim Kurulu Başkanı Türker Arslan hem fanatik ölçüsünde Galatasaraylıdır hem de kongre üyeleridir.   O 4 sezonda Fenerbahçe ve Beşiktaş`a Futbol Federasyonu tarafından yapılan haksızlıkları ve uygulanan yaptırımları saymaya kalkarsak, bunları sütunlarımıza sığdıramayız.   
3. Yıllardan buyana Fenerbahçe camiasının içine sindiremediği Galatasaray rahatsızlığı, Başkan Aziz Yıldırım`lı dönemde sportif açılımdan önce tesis seferberliğine dönüşmüş, akustik ve mükemmel ambiansa sahip olan ve seyirci ile iç içe denebilecek Şükrü Saraçoğlu Gösteri Merkezi yaratılmıştır. İşte bu dev statta, kulübün tüm unsurlarının katılımıyla Galatasa-ray`a 10 yıldan buyana üstünlük sağlayan Fenerbahçe, her defasında UEFA Şampiyonu`nu mağlup etmenin tarifsiz ve doyumsuz keyfi ile tatmin olmaktadır. Kesin inancım odur ki; Avrupa`da Galatasaray`ın yakaladığı başarıyı asgariden egale edecek Fenerbahçe`nin Sarı-Kırmızılı takıma karşı bu denli ağresif ve tepkili olmayacağını, ezeli rekabette 10 yıl öncesinin ebedi dostluğunun yaşanacağını söylemeliyiz. Galatasaray`ın Fenerbahçe fobisini atlatmasının en önemli şartının ise Sarı-Kırmızı`lı futbolculara verilecek psikolojik destekle aşılabileceğini ifade etmeliyiz.

2960

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun