Futbol aşkı bambaşka!

07.08.2019         

Milyonları peşinden sürükleyen meşin yuvarlağın bu denli sevilmesinin iki nedeni var. 1. Zayıfın her zaman için güçlüyü yenebileceği gerçeği, 2.Rekabet ortamı.

 Futbolun Türkiye’de neden en çok ilgi gören spor dalı olduğunu merak ettiniz mi? Özellikle maç dönemleri hayatın durma noktasına gelmesi, şehirlerde adeta sokağa çıkılmaz bir zamana dönüşmesi oldukça ilginç bir durum. Takım ruhu denen olayın basketbolda, futbolda, hentbolda da olduğunu biliyoruz. Ama hiçbir spor dalı,  halkımızda hem bu kadar birlik beraberlik hem de tartışma ortamı yaratmıyor. Bunun sebebi pek çok insana göre her maçın kendine göre bir ruhunun olması ve yoruma çok açık olmasıdır. 

Tempo söz konusu ise tempolu, adrenalin dolu olduğu  pek çok spor da var. Ama izlemesi de oynaması kadar bu derece zevkli olan başka bir spor dalı var mıdır, bilinmez. 
Aslında bu biraz da kültür ürünü olabilir. Maç skorları, atılan penaltılar ya da goller, küçük büyük herkesin hakkında muhabbet edeceği konulardandır. Aile içinde, dışarda ya da televizyonda futbol hakkında sohbet eden, tespitler yapan pek çok insan bulabilirsiniz. Yani futbol biraz kültürümüz, alışkanlığımız haline de geldi.  
 
Futbol tutkusu 
İnsanların tuttukları takımlara delicesine bağlı olması, duygusal bir yoğunluk ile maçları takip etmesi, tamamen tutku ile ilgilidir. İnsanların sevinçlerini, umutlarını bağlayabilecekleri, takım yenildiğinde ağlayıp, yendiğinde şenlik havasına gireceği bir durum yaratmaktadır.
 Futbol küçük yaşta neredeyse her çocuğun iki taşla kale yapıp oynamasına fırsat veriyor. Bu yüzden çocukluktan itibaren içinde bulunduğumuz takımımızın yenmesi için bütün saf duygularımızla çabalıyoruz. Yetişkinlik döneminde de bu hatıraların izi ile canlı maç skorları hep heyecanlandırıyor bizi.
 Halkın her kesiminden insanın ortak olduğu bir duygu çok büyük bir endüstriye dönüşünce  de futbol takımları yükselmek için ellerinden geleni yapıyor. 
 
Futbol muhabbetleri 
Futbolun kuralları belli olsa da insanlar bir maç hakkındaki tartışmalarını günlerce sürdürebiliyor. Fikir ayrılıkları hoş olmayan kavgalara bile dönüşebiliyor. Gelecek maçlar hakkında transferler, hakemler ya da başka konular hep gündemde oluyor. Her hamlenin farklı açılardan çekilmiş görüntüleri inceleniyor.  Hatta yıllar önce oynanan maçlar ara ara film seyreder gibi seyrediliyor. Bunun sebebi,  futbolun yoruma açık, insanların bakış açılarına göre değişen yönlerinin olmasıdır. Her maç aynı değildir elbette. Bir maçın yorumu da yorumculara göre farklılık göstermekte. “Basketbolda her dakika sayı yapılıyor, izlemesi daha zevkli.” diyenler olsa da futbol kuralları kadar açık ve net olmadığı için, daha doğrusu hiçbir spor Türkiye’de alan ve bilgi eksikliğinden kaynaklı olarak futbol kadar yaygınlaşmadığı için meşin yuvarlak hep daha önde gelmektedir. 
Haber Merkezi
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Ahh be Gemici!
05.12.2019    1826
Esnaf kan ağlıyor
06.12.2019    437