Futbolda Belediyesporlar saltanatı

13.07.2012         mail@canakkaleolay.comProfesyonel liglerin tüm kategorilerinde olduğu gibi amatör kümelerde de sponsorluğunu Belediyelerin yaptığı takımlar haksız rekabet ortamı yaratıyor... 
 
Süper Lig, 1.lig, 2 ve 3. liglerde Belediyelerin katkı sağlayıp, destek verdiği kulüpler gruplarda mücadele verdikleri rakiplerine karşı haksız bir rekabet ortamının doğmasına neden oluyor. Kaynak yaratmada sürekli sıkıntı çeken, varlıklarını sürdürebilmek için şans oyunları ile naklen yayınlardan gelecek ekonomiye endeksli kulüpler, tüm gereksinimleri Belediyeler tarafından karşılanan takımlara göre oldukça zorlanıyor.
 
Seyirci faktörü ile birlikte kent potansiyelini olumlu kullanan ve kurum – kuruluşlar tarafından benimsenen takımlar, Belediye ekiplerine karşı nispeten rahat gözükseler de, gelir giderlerinde hesapsız davranan kulüp yönetimleri, Beşiktaş’ta olduğu gibi takımlarının geleceklerini riske sokuyorlar. Her şeye rağmen, kuşkusuz en rahat olanları Belediyeler marifetiyle Türk futbolunda risk almadan yaşayan kulüpler. Bu olgu sadece futbol branşı ile de sınırlı değil. Sporun diğer dallarında da Belediyespor patentli takımları görebiliyoruz . Türkiye profesyonel liglerinde olduğu gibi 81 ilde oynanan amatör kategorilerde de durum farklılık göstermiyor. Sırtlarını Belediyelere, özellikle Büyükşehir Belediyelerine yaslayan kulüpler, rakiplerine göre yer aldıkları lig serüvenlerine oldukça avantajlı başlıyor. Belediyelerin destek ve katkılarıyla yeni sezona start verecek kulüpler daha çok 3.lig ile Bölgesel Amatör Liglerde görülüyor.
 
Buna en çarpıcı örnek olarak; geçen sezon Bölgesel Amatör Ligde (BAL) mücadele veren Çanakkale takımları Bozcaadaspor ile Karabiga İçdaşspor’un rakipleri arasında Ödemiş Belediyespor, Balıkesir Belediyespor, Küçükköy Belediyespor, Manisa Belediyespor, Ayvalıkgücü Belediyespor, Çiğli Belediyespor ve Salihli Belediyespor’un bulunduğunu gösterebiliriz. İşte böyle bir grupta, Karabiga İçdaşspor haksız rekabet ortamında heder olup, gitti. Karabiga İçdaşspor düştüğü için statü gereği Bozcaadaspor bu kategoride tutunabildi. 2012-2013 sezonunda da durumun farklılık göstermeyeceği biliniyor. Yeni sezonun Çanakkaleli BAL takımları Bigaspor’la Bozcaadaspor’a Allah kolaylık versin.

2567

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun