Gapran "Zam yapmak çözüm değil"

01.11.2019         

İyi Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, toplu taşıma zammı hakkında bilgilendirmede bulundu. İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Gapran; "Belediyemizin emekçi personelinin ücretsiz kullandığı bu kamu hizmetini, özel sektörde çalışan vatandaşımızın ödeme yaparak kullanıyor olması adaletsizliktir. İtirazımız bunadır" dedi.

 Çanakkale Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclis toplantısında toplu taşıma ücretlerine zam gelmiş, öğrenci 2,10 TL, tam yolcu ücreti 3,25 TL olmuştu. Zammın hemen ardından açıklamada bulunan İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, çözümün zam olmadığını, zammın sadece günü kurtarmak olduğunu belirtmişti. İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Gapran, önceki gün de açıklamada bulunarak, belediye personelinin ücretsiz kullandığı kamu hizmetini, özel sektörde çalışan vatandaşın ödeme yaparak kullanıyor olmasına itiraz etti.  Ücretsiz binişlerde yılda 1 milyon 306 bin 500 Türk Lirası maliyet ortaya çıktığını söyleyen Gapran, bu maliyeti ücretli toplu taşımadan yararlanan diğer kesimlerin ödediğini belirtti. Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Gapran; “Bir binişin 3.25 TL olduğu hesabını yaparsak, bir yılda 1 milyon 306 bin 500 Türk Lirası maliyet ortaya çıkmaktadır. Belediye personelinin ve ailesinin ücretsiz biniş haklarının Çanakkale halkına yıllık maliyeti 1.3 milyon Türk Lirasının üstündedir. Bu bedel ne araç sahiplerine ne de Çanakkale halkına ödettirilmemelidir” dedi.

 
“İtirazımız, personelin ücretsiz kullandığı kamu hizmetini vatandaşın ücretli kullanmasınadır”
İyi Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran; “Çanakkale Belediyesi tarafından Ekim ayı Meclis toplantısında şehir içi otobüs ücretlerine öğrenci 2,10 TL, tam yolcu 3,25 TL olmak üzere zam yapılmıştı. Bu zamlara Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri başta olmak üzere Çanakkale halkı ve İyi Parti olarak biz tepkimizi ortaya koymuştuk. Zam sonrası yaptığımız açıklama da çözümün zam olmadığını, zammın sadece günü kurtarmak olduğunu belirtmiştik ve basın açıklamamızın devamında çözüm önerilerimizi sunmuştuk. Bunlardan bir tanesi de Belediye personeline verilen ücretsiz biniş hakları yanında, 1’inci derece yakınlarına da bu hakların verilmesi, bu yükü diğer vatandaşlarımızın sırtına yüklenmesiydi. Çanakkale Belediyesi personelinin ve ailesinin toplu taşımayı ücretsiz kullanması ile alakalı bir itirazımız yoktur. İtirazımız sosyal adaletsizliğedir. Belediyemizin emekçi personelinin ücretsiz kullandığı bu kamu hizmetini, özel sektörde çalışan emekçi Ahmet amcamızın, emekçi Ayşe kardeşimizin ödeme yaparak kullanıyor olması adaletsizliktir. İtirazımız bunadır” ifadelerini kullandı.
 
“Belediyenin ücretsiz binişler için otobüslere bedel ödemesini ve bütçesinde göstermesini istiyoruz”
İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Gapran; “Toplu taşıma sistemimizde 5 binişten 2’si ücretsiz olmaktadır. Ücretli olarak kullanan 3 kişi, kendisi dışındaki 2 kişinin daha parasını ödemektedir. Bu büyük bir adaletsizliktir. Belediyenin 670 personelinin günde iki biniş hakkı vardır. Bir günde 1340 biniş, 300 gün üzerinden hesaplanacak olursa 402 bin biniş yapacaktır. Bir binişin 3.25 TL olduğu hesabını yaparsak, bir yılda 1 milyon 306 bin 500 Türk Lirası maliyet ortaya çıkmaktadır. Belediye personelinin ve ailesinin ücretsiz biniş haklarının Çanakkale halkına yıllık maliyeti 1.3 milyon Türk Lirasının üstündedir. Bu bedel ne araç sahiplerine ne de Çanakkale halkına ödettirilmemelidir. Vatandaşın en önemli hakkı kamu kaynaklarının nasıl harcandığını öğrenme hakkıdır. Fakat ne yazık ki bu 1.3 milyonun üzerindeki rakam Belediye Başkanlığı bütçesinde yer almamakta, bütçe kaleminde Çanakkale halkına bu 1.3 milyonun harcanma bilgisini vermemektedir. Sayın Çanakkale Belediye Başkanı gibi kamu kaynaklarının harcanması konusunda çok titiz olan bir Başkanın, bu duruma kayıtsız kalmayacağından eminiz. İyi Parti olarak teklifimiz belediyenin ücretsiz binişler için otobüslere bir bedel ödemesi ve bunu bütçesinde göstermesidir. Böylece Çanakkale halkı parasının nereye harcandığını demokratik olarak bilecek, bu 1.3 milyon tek bir gurup tarafından ödenmek yerine tüm halkın bütçesinden adaletli bir şekilde ödenecek ve bir zam kararı daha alınma süresi uzayacaktır” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER