Gelibolu'ya DOĞALGAZ için meclis kararı "nihayet" çıktı

06.04.2021         

Gelibolu'ya doğalgaz gelmesi için gerekli 'meclis kararı' önceki gün Gelibolu Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında oy birliği ile alındı. 2018'en bu yana gelen süreçte siyasi ve bürokratların tartışması yaşanmış Gelibolulu vatandaşlar tarafından Gelibolu'ya Doğalgaz İstiyoruz Sivil İnisiyatifi kurularak doğalgazın biran önce gelmesi için kampanya ve görümeler gerçekleştirilmişti. Gelibolu'ya doğalgaz gelmesi için ilk adım olan meclis kararının çıkması Gelibolu'da sevinç yarattı.

Çanakkale`nin birçok ilçe ve beldesi için doğalgaz müjdesi verilirken, Çanakkale`nin en büyük ve tarihi ilçelerinde biri olan Gelibolu`da ise doğalgaz süreci siyasi ve bürokratların tartışmak konusu olarak kangren olmuş bir şekilde devam ediyordu. 2018 Mart ayında alınan belediye meclis kararı EPDK`dan geri gönderilmiş, kararın 6 ay geçerli olduğu belirtilmişti. Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar tüm ilçeler için geçerli olan kararın Gelibolu için geçerli olmadığını iddia ederken, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan`da Gelibolu Belediyesi`nin EPDK`ya esik başvuruda bulunduğu açıklaması yapmıştı. Doğalgaz sürecinin uzaması vatandaşlarda tepki toplamış, Gelibolu`ya Doğalgaz İstiyoruz Sivil İnisiyatifi çatısı altında kampanya ve çalışmalar başlatılmıştı. Vatandaşların EPDK`ya yaptığı başvuruya gelen ilçe meclis kararı örneği 5 Nisan tarihinde gerçekleşen Gelibolu Belediye Meclisi`nde okunarak oy birliği ile kabul edildi. Alınana meclis kararı ile Gelibolu`ya doğalgaz gelmesi için ilk adım atılmış oldu. Önümüzdeki süreçte kararın Aksagaz`a gönderilmesi ve şirketin kararla birlikte EPDK`ya başvurması bekleniyor. EPDK`dan verilecek startla birlikte Gelibolu için doğalgaz çalışmaları başlayacak. 

"Karar meclis üyelerin oy birliği ile onaylandı"
Alınana kararla ilgili Gelibolu`ya Doğalgaz İstiyoruz Sivil İnisiyatifi temsilcilerinden Serdar Azak yaptığı açıklamada; "EPDK`dan gelen ilçe meclis kararı örneğini Gelibolu Belediye Meclisi`ne gönderdim. Tüm katılan üyelerin oy birliği ile karar okundu ve bu örnek karar meclis üyelerin oy birliği ile onaylandı. Aylardır peşinde olduğumuz karar için ilk adım atıldı. Aksagaz Genel Müdürü yeni bir meclis kararı gerekli olduğunu hem bize hem de Gelibolu Belediye Başkanına söylemişti. Gelibolu Belediyesi 8 Şubat`ta EPDK`ya yazı yazdı, 2018 yılında alınmış karar için, oradan gelen yazıda ise en fazla 6 aylık bir kararla başvurulması gerektiği belirtildi. Yani Mart 2018 Meclis kararının geçersiz olduğu ifade edildi. EPDK`dan gelen yazıya istinaden de doğalgaz için Gelibolu Belediyesi `meclis kararı` aldı. Bu süreç içerisinde bizlerde elimizden geldiği kadar kamuoyu oluşturduk. Ankara`da ve yerellerde görüşmeler yaptık imza kampanyaları gerçekleştirdik. Sonuçta bu meclis kararı çıktı. Meclis kararı şimdi Aksagaz`a gönderilecek, Aksagaz bir yazı ile EPDK`ya başvuracak. EPDK start verdikten sona Gelibolu için doğalgaz süreci başlayacak. Başlangıç için meclis kararı lazımdı oda oldu" dedi. Azak inisiyatif adına süreçte emeği geçen herkse teşekkür etti.
(Eren Aşnaz)


 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale kan kırmızı
08.04.2021    6071
Nejat Önder 'darbesi!'
08.04.2021    1627
EURO 2021'de maçlar ve seyirci
11.04.2021    1132
Hastane var... Personel yok!
08.04.2021    844