Gider; "1 Nisan'da 'Belediye Başkanı' sıfatı ile buluşacağımıza inanıyorum.."

11.01.2019         

AKP Çanakkale Belediye Başkan adayı ve önceki dönem Milletvekili Ayhan Gider, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısı ile basın mensupları ile bir araya geldi. Truva Otelde düzenlenen etkinlikte gazetecilerin gününü kutlayan Gider, gazeteciliğin önemine değindi. Gazetecilerin yerel seçimlere yönelik sorularını yanıtlayan Gider; "1 Nisan tarihinde Belediye Başkanı sıfatı ile sizlerle buluşacağımıza inanıyorum" dedi.

 AKP Çanakkale Belediye Başkan adayı ve önceki dönem Milletvekili Ayhan Gider, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile gazeteciler için düzenlediği sabah kahvaltısında basın mensupları ile bir araya geldi. Açıklamasında basının önemine değinen Gider; “Basının ne kadar önemli ve büyük bir sektör olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sayı ne kadar artarsa halkın doğru haber alma özgürlüğü de artacaktır” dedi.  Çanakkale’nin yerel basın anlamında birçok ilden önde olduğunu ifade eden Gider, basının sorunlarının çözümü için çalıştay yapılması gerektiğini dile getirdi. Basın mensuplarının yerel seçimlere yönelik sorularını yanıtlayan Gider,  16 yıllık Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a karşı Belediye Başkanı olacağına inanıyor musunuz? Sorusuna; “1 Nisan 2019 tarihinde de belediye başkan sıfatı ile sizlerle buluşacağımıza inanıyorum. Seçilmeyeceğime inansam neden aday olayım ki” yanıtını verdi. Gider, Çanakkale’nin gelişim akslarını nasıl gördüğü ile ilgili soruya ise; “Mevcut yerleşim yerinde, mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı vermeyeceğiz. Bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim, bu benim halka taahhüdümdür” dedi. Gider, basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda; “Basının ne kadar önemli ve büyük bir sektör olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sayı ne kadar artarsa halkın doğru haber alma özgürlüğü de artacaktır. Basının nitelikli ve çok olmasından övünmeliyiz. Çanakkale’nin bu açıdan diğer birçok ilden daha önde olduğunu görüyoruz. Umuyorum ki halkın doğru haber alma özgürlüğünde özveriyle çalışmalarınıza devam edeceğinize inanıyorum” dedi.

 
“Yerel basının sorunları için çalıştay yapılmalı”
Yerel basının sorunlarının çözümü için çalıştay yapılması gerektiğini belirten Belediye Başkan adayı Gider; “Çanakkale’de yerel basının sorunları olduğunun farkındayız. Bu sorunları çözebilmek için 3-4 gün sürecek bir çalıştay düzenleyerek neler yapılmalı konusunda görüşmemiz gerekiyor. Çünkü basının sorunlarını en iyi bu sektörün temsilcileri olarak sizler biliyorsunuz. Bu sorunların çözümü için hep birlikte oturup konuşmalıyız” dedi.
 
“Seçilmeyeceğime inansam neden aday olayım ki”
Gider, basın mensuplarının; ‘16 Yıllık Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a karşı Belediye Başkanlığı’nı kazanacağına inanıyor musunuz?’ Sorusuna; “Bugüne kadar karşınızda birçok sıfatla bulundum. İl Genel sekreteri, milletvekili ve nihayetinde belediye başkan adayı olarak. 1 Nisan 2019 tarihinde de belediye başkan sıfatı ile sizlerle buluşacağımıza inanıyorum. Seçilmeyeceğime inansam neden aday olayım ki” diyerek cevap verdi.
 
“Burada trafik sıkışmaz, sıkışamaz”
Belediye Başkan adayı olarak Çanakkale’nin öncelikli sorunlarını aktaran Gider; “Çanakkale’nin en büyük sorunu sıkışıklıktır. 130 bin nüfuslu bir ilde trafik sıkışmaz arkadaşlar. Burası metropol değil. Burası yeni yeni büyüyen, 130 bin nüfuslu İstanbul’un bir sokağı gibi düşünün. Burada trafik sıkışmaz, sıkışamaz. Böyle bir özgürlüğü olamaz. Birilerinin bu trafiği sıkıştırıyor olması gerekir. Otopark sorununu çözmeyerek, toplu ulaşım sorununu çözmeyerek, parsel artıklarına bile katlar vererek bu sorunu artırıyor olması gerekir ki; biz bu sorunu yaşayabilelim. Çanakkale’de 31 Mart seçimlerinde Çanakkale halkına en büyük iddiamız, Çanakkale’yi rahatlatacağımızdır. Biz Çanakkale’yi yürüyerek, bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz. Bunun dışındaki sorunlar zaten çözülür, ama önce insanları burada rahat yaşatabilmemiz lazım” dedi.
 
“Mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı vermeyeceğiz”
Çanakkale’nin gelişim akslarını sıralayan Gider; “Mevcut yerleşim yerinde, mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı vermeyeceğiz. Bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim, bu benim halka taahhüdümdür. İntepe’den Özbek ovasına kadar bir alanda geniş bant sınırımız var. Belediyeyi aldığımız gibi çok acele bir şekilde imar planlarını genişleteceğiz ve nüfus 200 bin olduğu zaman hangi bölgede yapılaşma başlayacak, 400 bin olduğu zaman nerede yapılaşma başlayacak bunların hepsini şimdiden belirleyeceğiz. Bunun faydası ne olacak? Yarın bir arazi sahibi belediye başkanı bende olsam başkası da olsa bizim önümüzden geçmek zorunda kalmayacaklar. Devletler, belediyeler böyle idare edilebilirse adildir, böyle idare edilebilirse verimlidir. Gelişme aksını, çalışma hazırlayarak kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER