Gider seçim çalışmalarına hız verdi

11.02.2019         

AKP önceki dönem Milletvekili ve Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, 31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam ediyor. Cuma Pazarı?na giderek hem esnafı, hem de vatandaşları ziyaret eden Gider, hem zeytin tarttı, hem de tatlı dağıttı. Gider, seçim çalışmaları kapsamında kurduğu 'Çağrı Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.

 AKP Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, 31 Mart yerel seçim çalışmalarına devam ediyor.   Ayhan Gider, 31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında Cuma Pazarını ziyaret etti.  Pazar esnafının sorunlarını dinleyen Gider, aynı zamanda vatandaşların da yoğun ilgisiyle karşılandı. Bir esnafla sohbeti sırasında gelen müşteriye yarım kilo zeytin tartan Gider, daha sonra tatlı tezgahının başına geçti. Soğuk havada uzun süredir bekleyen ve tatlılarını satamadığını belirten esnafın ürünlerini yaklaşık 15 dakika da satan Çanakkale belediye başkan adayı Ayhan Gider, tekrar pazar içerisinde ziyaret turunu sürdürdü. 

Çanakkale belediye başkan adayı Gider, 31 Mart Yerel Seçim çalışmaları kapsamında kurduğu Çağrı Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Çağrı merkezi açılış törenine; AK Parti Çanakkale İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız, Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, Gençlik Kolları Başkanı Burak Balık ve partililer katıldı.   Çağrı Merkezine gelen ilk iki çağrıyı kendisi cevaplayan belediye başkan adayı Ayhan Gider, vatandaşların talep ve şikayetlerini dinledi.  Gider, otoparktan trafiğe, yeşil alandan alt yapı sorunlarına kadar birçok talepte bulunan vatandaşlara yapacağı hizmetler hakkında bilgiler aktardı.  Açılış töreninin ardından Çağrı Merkeziyle ilgili bir açıklama yapan Ayhan Gider; “ Biliyorsunuz çağrı merkezleri kurumların iletişim için kullandıkları bir sistem. Ama biz adaylık sürecinde gördük ki Çanakkale halkının problemleri sanıldığından da fazla. Ve bu anlamda bize her ne kadar sosyal medya veya cep telefonundan da ulaşsalar da biraz daha iletişimi kolaylaştırmak için bir çağrı merkezi kurduk. Şuanda burada 4 arkadaşımız gelen çağrıları cevaplandırıyor. Onlar da problemleri tespit edip, bize bildiriyorlar. Bazı vatandaşlarımız da yeni dönemde yapmamızı istedikleri talepleri oluyor, bizim uygulamalarımıza ekleme yapmak isteyenler oluyor ve bunlarla ilgili önerilerini alıyoruz.  Biz tanıtım broşürlerimize kendi cep telefonlarımızı da koymuştuk, milletvekilliği döneminde de tüm numaralarımızı vatandaşlarımıza dağıtmıştık. Eğer çağrı merkeziyle çözemedikleri konular varsa bu anlamda da birebir beni arıyorlar. Ben bunun çok verimli bir çalışma olduğunu düşünüyorum ve arttırarak devam edeceğiz. İnşallah hedefimiz o ki; belediye seçimlerini kazandıktan sonra bu çağrı merkezini de devam ettireceğiz. Neticesinde; çağrı merkezi, devlet dairesinin yanı sıra sivil inisiyatif olarak vatandaşlarımızın ulaşabildiği alternatif bir yer de olsun” dedi. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER