Gökçeada'nın sorunları uluslararası arenada tartışıldı

11.07.2018         

Gökçeada'nın sosyal gelişim süreci dünyanın dört bir yanından katılımcılarla masaya yatırıldı. Özyeğin Üniversitesi, Gökçeada'nın sosyo-ekonomik problemlerinin çözülmesi için iki günlük uluslararası etkinlik düzenledi. Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, çalışmaların önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam etmesini dilediklerini belirtti.

 2014 yılından bu yana her yaz Gökçeada`nın sosyo-ekonomik problemlerinin tasarım yöntemleriyle sürdürülebilir, katılımcı bir şekilde çözülmesi için çalıştaylar düzenleyen Özyeğin Üniversitesi, dünyanın birçok üniversitesinden katılımcılarla Gökçeada’nın sorunlarını masaya yatırdı.  Üniversite tarafından, ‘Gökçeada Design Forum for Social Development, Territorial Design in Action’ (Sosyal Kalkınma için Tasarım Forumu) başlığı altında iki günlük uluslararası bir etkinlik düzenlendi. Tasarımın sosyal kalkınma konusundaki rolünün tartışıldığı seminerlere Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin ve Cape Peninsula Teknoloji Üniversitesi`nden Dünya Tasarım Örgütü (World Design Organization) Senatörü Prof. Mugendi K. M`rithaa konuşmacı olarak katıldı.

 
“Gökçeada uluslararası konuklarını ağırladı”
Gökçeada Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Köy Muhtarlıkları tarafından desteklenen etkinlik, bu sene geniş kapsamlı ve katılımcı bir akademik çalışmayla uluslararası konuklarını ağırladı. 5-6 Temmuz tarihlerinde ‘Gökçeada Design Forum for Social Development: Territorial Design in Action’ başlığı altında iki gün süren etkinlikte yaratıcı ve yenilikçi tasarım yöntemlerinin yerel sosyo-ekonomik sorunların çözümünde kullanılması ile ilgili dünyadan örnekler verildi ve farklı deneyimler paylaşıldı. Çalıştaylar yerine düzenlenen seminerlere Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı Prof. Terry Irwin ve WDO Eski Başkanı ve halen Senatörü olan Prof. Mugendi K. M`rithaa da konuşmacı olarak katıldı. ABD, İtalya, Pakistan ve Güney Afrika`dan gelen katılımcılar tasarımın sosyal kalkınma konusundaki rolüne dair deneyimlerini paylaştı. Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü tarafından düzenlenen bu etkinlik, Türkiye`de tasarımın sosyal kalkınmadaki rolüne dair ilk akademik toplantılardan biri olma özelliğini taşıyor.
 
“Çalışmaların genişleyerek sürmesini diliyoruz”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, Özyeğin Üniversitesi`ne 5 yıldır kesintisiz olarak Gökçeada`da sürdürülen tasarım etkinlikleri için teşekkür ederek, çalışmaların önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam etmesini dilediklerini belirtti. Özyeğin Üniversitesi`nin daha iyi bir dünya yaratmak için tasarımın gücüne inandığını vurgulayan Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alpay Er, Gökçeada`nın gelişim ve kalkınmasına katkıda bulunmak üzere yerelliği öne çıkaran alternatif tasarım senaryoları üretmek amacıyla bu projeyi yürüttüklerini söyledi. Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel ise yapılan çalışmaların içerik ve süreklilik olarak örnek olacak nitelikte olduğunu vurguladı ve Uluslararası Gökçeada Tasarım Forumu`nun başarılı bir etkinlik olması yönündeki dileklerini paylaştı. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER