Gökhan, "Hiçbir engelli evde oturmayacak"

16.05.2018         

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Engelliler Haftası dolayısıyla hem engelli belediye çalışanlarıyla, hem de kentte bulunan engelli dernekleriyle buluştu. Başkan Gökhan, göreve ilk geldiği zaman kullandığı bir cümleyi hatırlatarak; "Engelli hiç kimse evde oturmayacak" dedi.

 Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Engelliler Haftası dolayısıyla hem engelli belediye çalışanlarıyla, hem de kentte bulunan engelli dernekleriyle buluştu. Toplantıda, Belediye Başkanı Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları, engelli personeller ve engelli dernekleri yer aldı. Toplantıda konuşma yapan Başkan Gökhan, engellilerle ilgili yaptıkları çalışmaları ve belediye bünyesinde çalışan engelli vatandaşları hatırlattı. Engelliler için alt ve üstyapı çalışmalarının olduğunu söyleyen Gökhan; “Bu hafta dışında da engellilerle ilgili çalışmalarımız olduğunu biliyorsunuz. Engelli Spastik Rehabilitasyon Merkezimiz var, engelliler koromuz var. Engelliler için kamplar yapılıyor. Tekerlekli sandalye engellilerimiz ile ilgili ulaşım hizmetlerimiz var, tekerlekli sandalye basketbol takımımız ligde ki başarısını sürdürüyor. Çanakkale Belediyesinde 29 engelli arkadaşımız görev yapıyor. Engellilere, diğer merkezlere de destek oluyoruz. Engelliler ile ilgili büromuz, halkla ilişkilerimiz ne gerekiyorsa onları yapma noktasında yine engellilerin rahat gezebilmesi için alt ve üst yapılarımızı düzenliyoruz. Yeni yaptığımız yerlerde buna dikkat ediyoruz. Birlikte çok çeşitli projelilerimiz var. Bunu yapma gayreti içerisindeyiz” dedi. 


“Bu kenette birlikte yaşamayı istiyoruz”
Engellilerin hiç kimse tarafından küçük görülemeyeceğini söyleyen Gökhan; “Bizim belediyemizde çeşitli engelli çalışanlarımız var. Bunda down sendromlu, işitme, bedensel, zihinsel engellilerimiz var. Her engelli gurubunda Çanakkale Belediyesinde halka hizmet ediyorlar. İnşallah, ilk fırsatta, en kısa sürede nasip olursa bir down cafe yapmayı planlıyoruz. Bence engellilerde en büyük eksik o, bunu başaramadık. Okuyan engellilerin aileleri için bir bina ihtiyacı vardı. Bunu çözdük sayılır. Çocuklar okuldayken ailelerde orada el işleri yapıyorlar. Onlara bir mekan yaratıyoruz. Yine o ailelerin psikolojik konularda destek verilmesi söz konusu. Buna müdür bey izin verirse, belediyemizin psikoloğu bu hizmeti verecek. Engelliler ile ilgili çalışmalarımız fazla. Bunun için bize ulaşılıp, projeler getirildiği takdirde  her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yine Ramazanda iftarlarımız olacak. Mahalle iftarlarımız devam edecek. Burada da herkesi görmek istiyorum. Engelli kardeşlerimiz de katılsın iftarı yaşsınlar istiyorum. Ülkemizin yüzde 12’si engelli, engellilerimizin huzur ve mutluluk içerisinde engellerini en az hissedecek şekilde yaşamasını, özellikle Çanakkale’de yaşamasını diliyorum. Bu bağlamda her türlü taleplerinizi yerine getirmeye hazırım. Bu kenette birlikte yaşamayı istiyoruz. 15 yıl önce ‘hiçbir engelli evde kalmayacak’ demiştim. Bunu görüyorum ve hissediyorum. Engellilerimizi çok çeşitli yerlerde görebiliyoruz. Bu kentte affetmeyeceğimiz bir tek şey vardır. Hiçbir engelliyi kimse küçük görmeyecektir. Onun beraber olmaktan yüksünmeyecektir. Bu bize Allah tarafından verilmiş olan bir görevdir. İnsanlar ne şekilde olursa olsun, hangi cinsiyetten olursa olsun, birbirlerinin kardeşidir. Her kardeş birbirine destek olmak zorundadır” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER