Golün habercisi şut .....

01.01.2016         mail@canakkaleolay.com

Futbol oyununda; çeviklik, önsezi, kararlılık, sürat, ustalık, ayrıca şut atan oyuncunun vücudunu pozisyonunun durumuna göre kullanması son derece önemli. Şut pozisyonuna giren futbolcu, bu sorumluluğu mutlaka üstlenmeli. Bu anlayışta, gol atmak da vardır, atamamak da. Ancak, futbolcular şunu iyi bilmeli. “Hataların en büyüğü şut pozisyonuna girip de vuruş yapmamaktır.”

Bir müsabakada kırk şut atmak size fazla gelebilir. Eğer, kale alanı içinde, ceza sahasında ya da yayda, önünüz boş ise sürüp, vurursanız inanın bu sayı daha fazla olabilir. Gelecek tepkilere göğüs gerer, yani sorumluluk alırsanız, şut sayısı fazlalaşır. Bildiğimiz  pek çok futbolcu maalesef bu sorumluluğu üstlenmiyor.
Önemli prensiplerden biri de inanmaktır. İnanmak başarmanın yarısıdır. Bir işi başaracağınıza kalben inanmıyorsanız, o işin üstesinden gelmeniz gerçekten çok zordur. Kaleye şut attığınızda gol olmazsa "Seyirci, hocam , arkadaşlarım ne der” diye düşünürseniz, o şutu atamazsınız, mücadeleyi de kazanamazsınız. Evet, çok net ifade ediyorum. Sorumluluk almalısınız. Çünkü, bu işten para kazanıyorsunuz. Milyonlarca insan size güveniyor. Kazançlarınız da o kadar yüksek ki,  yan gelip yatma hakkınız yok. Kısaca, kaçak güreşmeyeceksiniz, inanacaksınız ve başaracaksınız. 
Başarıda bir başka prensip ise disiplindir. Bu konuda hiç taviz verilmemelidir. İş, aşk ve aile hayatında olduğu gibi sporda da disiplin ön planda gelir. Futbolcu, çıkıp topunu oynasın “Disiplinsizliği beni entrese etmez” diyemezsiniz. "Başarının temeli disiplin ve kurallara uyumdur" Ekmeğini bu meslekten kazanan oyuncu yaşantısına dikkat etmeli, taşıdığı ünvanın sorumluluklarını yerine getirmelidir. Hayta, laf dinlemez, kavgacı, antrenmanda kaytarıcı ya da gece sabahlara kadar ayyaş olmamalı. Olursa, allemeyi cihan olsa gözünün yaşına bakılmamalıdır. Bazı devlet memurları vardır. Keza, özel sektörde de bu böyledir,"Ben olmazsam bu işler yürümez, bunlar bana muhtaç” diye düşünürler. "Kaz’ın ayağı hiç de öyle değildir. Birileri gider, yenileri gelir, işler tıkır tıkır yürür. Hiç bir iş şahıslarla kaim değildir. Disipline uymayan futbolcuya,  yıldız da olsa tahammül gösterilmemelidir. Zira, ona verilen ödün yarın başkalarına da verilmek durumunu ortaya çıkacaktır. O zaman; “Cin çalıp, şeytan oynayacak” seyirciler ve yöneticiler de kahrolacaktır. Bu özellikleri ve ana ilkeleri yürürlüğe koyacak Teknik Direktördür. Teknik adamda liderlik vasıfları da olmalıdır. Ülkemizde Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli, Ersun Yanal, Abdullah Avcı ve Rıza Çalımbay`ı diğerlerinden ayıran da budur. Teşbihte hata olmaz `At sahibine göre kişner` . İşte düdük, işte bölük. Çalacaksın düdüğü yürüteceksin bölüğü..

621

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun