Gözaltında Nazım Hikmet sorgusu!

16.11.2017         

Eğitim-Sen Şube Yöneticisi, Eğitimci Burak Efeyurtlu, 5 gün kaldığı gözaltı sürecinin ardından, savcılığın 'tutuklama' istemi ile mahkemeye çıkmış ve görülen davada serbest bırakılmıştı. Mahkeme tutanaklarına göre, Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusunda Efeyurtlu'ya Nazım Hikmet?in "Güneşi içenlerin türküsü" isimli şiiri soruldu. Emniyette şiirin THKP-C sloganı olarak sorulduğu öğrenildi.

 Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Çanakkale Şube Yöneticisi eğitimci Burak Efeyurtlu, Bayramiç’te evine yapılan baskınla gözaltına alınmış, 5 gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık sorgusunun ardından “tutuklama” isteme ile mahkemeye çıkarılmış ve yapılan duruşmayla birlikte serbest bırakılmıştı. Çanakkale Sulh Ceza Hakimliğinde yapılan duruşma tutanaklarına göre Efeyurtlu’nun, emniyetteki sorgusunda Nazım Hikmet şiirine de yer verildi. Sorguda “THKP-C sloganı ve propagandasına”  delil olarak Nazım Hikmet’in “Güneşi içenlerin türküsü” şiirinin dizelerine yer verildi. 10 Ekim anması sırasında okunan “Ölenler dövüşerek öldüler/Güneşe gömüldüler/Vaktimiz yok onların matemini tutmaya/Akın var güneşe akın/Güneşi zapt edeceğiz/Güneşin zaptı yakın” şeklindeki dizelerin sorulduğu Efeyurtlu’nun, mahkemede “Bu dizeler slogan değil, Nazım Hikmet’in şiiridir” dediği kayıtlara geçti. 

 
“Marksist-Leninist sempatizanlık delil suç değil”
Çanakkale Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Eğitim-Sen yöneticisi, Öğretmen Burak Efeyurtlu, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçu iddiası ile yargılandı. Yargılama sonucunda davaya bakan hakim, “Her ne kadar tutuklama talebinde bulunulmuş ise de şüphelinin sosyal medya hesapları üzerinde yapılan açık kaynak araştırmasında ve katılmış olduğu eylemlerde alılan sloganlarda herhangi bir terör örgütünün cebir ve şiddete dayanan yöntemlerini teşvik veya şiddete övgü içeriği bulunmadığı, katılmış olduğu eylemlerin Eğitim-Sen kararı ile yapılmış eylemler olup, attığı isnat edilen sloganların herhangi bir terör örgütüne izafe edilmeye elverişli olmadığı, şüpheli nezdinde yapılan aramada bulunan kitap ve diğer yayınların belirli bir örgüte mahsus olmadığı, sadece Marksist Leninist ideolojiye sempati duymanın münhasıran müsnet suçun oluşumu için yeterli olmadığı, bu suretle CMK-100 kapsamında kuvvetli şüphe oluşmadığı değerlendirilmekle tutuklama talebinin reddine” karar verdi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

UNUTMAYACAĞIZ
11.10.2018    734