Gözlemciler yetersiz!

10.12.2012         mail@canakkaleolay.comProfesyonel liglerde düdük çalıp, bayrak sallayan hakemlerin her yıl imtihana girdiği Türk Futbolu`nda, hiçbir sınava tabi tutulmayan gözlemcilerin ahbap-çavuş ilişkileri içinde profesyonel ve amatör müsabakalara tayin edilmesi hakemliği çöküş noktasına getirdi.
 
Nerede kaldı, o Türk futbol hakemliğinin görkemli günleri. Ahmet Güvener ve Bedri Dölkeleş dönemlerinde hakemler kadar onlara not veren gözlemcilerin sınava tabi tutulduğu sistem. Ciddi şekilde düzenlenen seminerler, gözlemci kadrosuna girebilmek için ders çalışıp, birbiriyle yarışan gözlemciler. Sezon başlarında objektif değer yargıları içinde dosta düşmana ilan edilen gözlemci sınav notları. İyi not alanın kritik maçlara gittiği, başarısız olanların ise geçmiş bekraundu ne olursa olsun avcunu yaladığı o günler.
 
Bir defasında hatırlıyorum da, Bursa Atatürk Stadı`nda dönemin üst düzey hakemlerinden İstanbullu Uğur Bekdemir`in önemli bir maçta gözlemciliğini yapıyordum. Müsabakayı; o süreçte gözlemcilik sınavında başarısız olup, bu sıfatı alamayan bir eski hakem benimle beraber sadece seyirci olarak izledi. Neyse uzatmayalım, bu zat sonraki yıllarda hasbelkader Merkez Hakem Kuruluna girdi ve başta 4 büyüklerin maçlarında gözlemcilik yapa yapa cirit attı. Peki, bu kişi sadece bir sezon önce girdiği gözlemcilik sınavında 70 numara bile alamayan aynı insan değilmiydi. İşte bunların bir benzerini şimdi Çanakkale`de görüyoruz. Gözlemci sınavından geçmeyen, eş dost tavsiyesi ile gözlemci kadrosuna alınıp, Beynelmilel Futbol Oyun Kuralları`ndan habersiz olanlar, size sesleniyorum. Bu müesseseye yazık değil mi?
 
Sizler her şey olabilirsiniz, ancak milyonların ilgi duyduğu bu dumansız sanayi dalında hakemlik yapan kişileri ne izleyebilir ne de not vererek değerlendirebilirsiniz. Size yakışan, hiç vakit geçirmeden bu ulvi kurumdan bir an önce ayrılmanız olacak. Açık söylüyorum, Türk futbol hakemliği nezdinde Çanakkale futbol hakemliğini paspas ettiniz. Artık gölge etmeyin, başka ihsan istemez!

2706

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun