Güneşhan "Bizde belirleyici örgütler, sizde ise tek adamdır"

09.10.2019         

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız'ın kendisine yönelik söylemlerine cevap verdi. Kendisinin Çanakkale örgütünün temsilcileri olan 585 il kongre delegelerinin özgür iradeleriyle kullandığı oylarıyla seçildiğini belirten Güneşhan; "Biz de belirleyici olan örgütlerdir, sizde ise tek adamdır" dedi.

 CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız arasında sözlü düello devam ediyor. CHP İl Başkanı Güneşhan, AKP İl Başkanı Yıldız’ın Belediye Başkan Üglür Gökhan’ı eleştirmesine karşı sert açıklamalarda bulunarak; “Gültekin Yıldız ne bizim ne de Çanakkale halkının muhatabı değildir. Çünkü kendisi yaklaşık 2 yıldan beri atama ile gelen ve görev yapan bir il başkanıdır. Dolayısıyla Gültekin Yıldız Sayın Bülent Turan’sız bir hiçtir” ifadelerini kullanmıştı. Güneşhan’ın sözlerine cevap veren Yıldız ise;  “Sayın Güneşhan il başkanlığına atanmamı diline dolamıştır. 2017 yılında Merkez İlçe Kongresinde merkez ilçe başkanı seçildikten sonra Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüz yüze gerçekleştirdiğimiz görüşme sonrası bizzat Çanakkale İl Başkanlığı görevine atandığım doğrudur ve bu benim için onurdur, hayatımın en özel anlarından biridir" ifadelerini kullanmıştı. Güneşhan,  Yıldız’ın açıklamalarına cevap vermeye devam etti. CHP’de belirleyici olanın örgütler, AKP’de ise tek adam olduğunu belirten Güneşhan;  “Çünkü ben, tüm Çanakkale örgütümüzün temsilcileri olan 585 il kongre delegelerinin özgür iradeleriyle kullandığı oylarıyla seçildim. Sayın Ülgür Gökhan ve o dönem görev yapan tüm Belediye Başkanlarımız, ilçe örgütlerimiz bana destek olmuşlardır. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İşte aramızdaki fark burada. Sayın Ülgür Gökhan beni destekledi. Ama AKP Genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise sizi atadı. Biz de belirleyici olan örgütlerdir, sizde ise tek adamdır. Bizlerin geleceği örgütlerin elinde, sizlerin akıbeti ise Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan’ın iki dudağı arasındadır” dedi. Güneşhan, Yıldız’ı kamuoyuna duyurduğu sorulara cevap vermeye çağırdı.

  
 “Sizin ve bizim demokrasi anlayışımız farklı”
AKP’nin demokrasi anlayışı ile kendi demokrasi anlayışlarını çok farklı olduğunu belirten Güneşhan; “Bizler örgütlerimizin ve halkımızın iradesine sonuna kadar saygılıyız. AKP’nin demokrasi anlayışında ise örgütlerin ve halkın iradesinin hiçbir hükmü ve saygınlığı yoktur. Hatırlanacağı gibi kendi seçmenlerinin seçtiği Ankara, İstanbul Bursa, Balıkesir gibi birçok Büyükşehir Belediye Başkanları zorla istifa ettirilmişlerdir. Son yerel seçimlerde aday olmalarında sakınca görülmeyenlere, Belediye Başkanı seçilince, mazbatalarını dahi vermemişlerdir. Yine son yerel seçimlerinden sonra, üç ay gibi kısa bir süre içerisinde, seçilen Belediye Başkanlarının yerlerine kayyum atadılar. AKP’nin demokrasi anlayışında herkes Belediye Başkan adayı olabilir ancak seçimlerden sonra kazansalar dahi, herkes Belediye Başkanı seçilemez anlayışı vardır. Hatırlanacağı gibi en son AKP İl Kongresinde de il başkanı seçilen Sayın Yeşim Karadağ yapılan baskılar sonucunda istifa etmek zorunda kalmıştır. Tüm bunları, olup bitenleri Çanakkaleli hemşerilerimiz ve Çanakkale kamuoyu çok iyi bilmektedir” dedi. 
 
“Sosyal demokrat yerel yönetim anlayışını siz sorgulayamazsınız”
Açıklamasına, “CHP’nin sosyal demokrat yerel yönetim anlayışını siz sorgulayamazsınız” ifadeleri ile devam eden Günşhan;  “Bizi ancak Çanakkale halkı sorgulayabilir ve yerel seçimlerde kararını verir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 1968 yılından bugüne sadece 1984 ve 89 dönemi hariç Sosyal Demokrat yerel yönetim anlayışı ile Çanakkale Belediyesini yönetmekteyiz. Bunun son 17 yılında ise Belediye Başkanlığı görevini Sayın Ülgür Gökhan yapmaktadır.  Sayın Ülgür Gökhan’ın görev yaptığı süre içerisinde ne kadar başarılı olup olmadığının değerlendirmesi, 31 Mart Yerel seçimlerinde Çanakkale halkı tarafından yapılmıştır. 31 Mart Yerel seçimlerinde AKP de halkın karşısına kendi adayları ile çıkmış, Cumhuriyet Halk Partisi de mevcut Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan ile halkın karşısına çıkmıştır. Çanakkale halkı rekor bir oyla beş yıllığına Çanakkale Belediyesini yönetmek üzere, kendilerinin temsilcisi olarak tekrar Sayın Ülgür Gökhan’ı göreve getirmiştir. Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’ı sevseniz de sevmeseniz de Genel Başkanınızdan, Milletvekillerinize, il başkanınızdan, ilçe başkanınıza kadar herkes saygı göstermek zorundadır. Çünkü Sayın Ülgür Gökhan Çanakkale halkının oylarıyla seçilmiştir. Sizler sadece Sayın Ülgür Gökhan’a değil aynı zamanda Çanakkale halkının tercihine de oylarına da saygı göstermiş olacaksınız. Ben kendimi sizinle hiçbir zaman mukayese bile etmem. Çünkü ben, tüm Çanakkale örgütümüzün temsilcileri olan 585 il kongre delegelerinin özgür iradeleriyle kullandığı oylarıyla seçildim. Sayın Ülgür Gökhan ve o dönem görev yapan tüm Belediye Başkanlarımız, ilçe örgütlerimiz bana destek olmuşlardır. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İşte aramızdaki fark burada. Sayın Ülgür Gökhan beni destekledi. Ama AKP Genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise sizi atadı. Biz de belirleyici olan örgütlerdir, sizde ise tek adamdır. Bizlerin geleceği örgütlerin elinde, sizlerin akıbeti ise Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan’ın iki dudağı arasındadır. Bizde ‘Çoğulculuk, Katılımcılık ve Şeffaflık’ hakimdir. AKP’ de ise biat kültürü egemendir” dedi.
 
“Kamuoyunun yanıt beklediği bir takım sorulara cevap vermediniz”
Daha önce kamuoyuna açıkladığı sorulara Yıldız’ın henüz cevap veremediğini belirten Güneşhan; “Bakın size ve AKP Milletvekillerine Çanakkale halkının ve kamuoyunun yanıt beklediği bir takım sorular sordum ancak siz bunlara cevap vermediniz. Bu soruların yanıtlarını Çanakkale kamuoyu merakla bekliyor. Bu soruları tekrar soruyorum. 1.Çan Etili Tepe köy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezinin iptal edilme gerçekleri nelerdir? 2. Çan ve Yenice’de bulunan Turizm Merkezleri iptal edilmeden önce Sayın Vali, Sayın İktidar partisinin Milletvekilleri ve turizmle ile ilgili derneklerin ve konunun uzmanlarının görüşü alınmış mıdır? 3. Çan’da Turizm Merkezinin iptal edildiği bölgedeki termal suyun altın madenciliği ve Termik Santrallerde kullanılacağı doğru mudur? 4. Çan Etili Tepe köy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezinin bulunduğu bölgede yeni Termik Santral ve Altın Madenciliği izinleri verilmiş midir? Sayın Vali ve iktidar milletvekilleri bu soruların cevaplarını biran önce Çanakkale halkına vermelidir.  Biz CHP olarak, konunun takipçisiyiz, bu konu ile ilgili olarak da Genel Başkan Yardımcımız Sayın Muharrem Erkek ve Çanakkale Milletvekilimiz Özgür Ceylan TBMM’ye soru önergesi vermişlerdir” dedi.        (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Recai Taylan'ı kaybettik
05.07.2020    1511
Bu yol nereye gider!?
05.07.2020    1373
31.hafta maçları başlıyor
05.07.2020    1333