Güneşhan; "Karma eğitim uygulamada kaldırılırsa, sert tepki gösteririz"

14.09.2018         

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yapılan değişikliklerle Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde karma eğitim yapılması şartını kaldırmıştı. Maddenin kaldırılması ile ilgili açıklama yapan Güneşhan; "Bunu uygulamaya geçirmeye çalıştırırlarsa, en sert tepkiyi göstereceğimizi herkes bilsin" dedi.

 ‘Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde değişikliği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kaldırılan ‘karma eğitimin yapılması şartı’nın kaldırılması Resmi Gazete`de yayımlandı. Eğitim sendikaları başta olmak üzere maddenin kaldırılmasına sert tepkiler geldi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, yapılan değişiklikle nüfus ve öğrencinin az olduğu yerleşim yerlerinde düz lise, meslek lisesi ve teknik lisedeki programları tek lisede toplayan çok programlı liselerde, kız ve erkek ayrı eğitim yapılmasının önünün açıldığı belirtilerek, çağdaş ve laik eğitim sistemine darbe vurulmak istendiği belirtildi. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan yaptığı açıklamada maddenin kaldırılmasını sert bir dille eleştirdi.  Açıklamasında, yapılan uygulamalarla Türkiye’nin ortaçağ karanlığına doğru sürüklenmek istendiğini belirterek; “Çağdaş Medeniyetler Seviyesini hedef almış olan Türkiye’yi ortaçağ karanlığına doğru götürmeye kimsenin gücü yetmez” ifadelerini kullanan Güneşhan, maddenin uygulanmaya kalkması halinde sert tepki göstereceklerini söyledi.

 
“Ortaçağ karanlığını dayatıyorlar”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan İl Başkanı Güneşhan; “Türkiye’yi hızlı Ortadoğu’nun karanlığına doğru zaten götürüyorlar ama bunu daha çok içine çekmeye çalışıyorlar. Artık tüm kurum ve kurullarıyla demokratik, laik sistemden uzaklaşarak daha farklı yönetimlere doğru çekmeye çalışıyorlar.  Karma eğitimin kaldırılması erkek ve kızların ayrı ayrı eğitim görmesi kabul edilir bir şey değil. Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye’sinde, önüne ‘Çağdaş Medeniyetler Seviyesini’ hedef almış olan Türkiye’yi ortaçağ karanlığına doğru götürmeye kimsenin gücü yetmez. Bunu uygulamaya geçirmeye çalışırlarsa, en sert tepkiyi göstereceğimizi herkes bilsin.  Çocuklarımız son derece çağdaş, bilimsel, demokratik ve laik bir eğitim sistemi içerisinde beraber eğitimlerini sürdüreceklerdir. Karma eğitimden vazgeçmeyi akıllarından dahi geçirip, uygulamaya kalkmasınlar. Bunu yaptıklarında buna en sert tepkiyi biz koyacağız”  dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER