Güneşhan "Sayın Vali öncülüğünde hep beraber maden sahasını inceleyelim"

19.09.2019         

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, ekonomik ve siyasi gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu. Çevre mücadelesi ve altın madeni faaliyetlerine de değinen Güneşhan, "Ben buradan tarihi bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz bizleri toplasın. Tüm milletvekilleri, il başkanları STK başkanları, tarafların temsilcileri olarak hep beraber altın madeni çalışmalarının yapıldığı alana gidip tüm bu olan bitenleri çıplak bir gözle yerinde inceleyelim" dedi.

 CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, ülke ve il genelindeki ekonomik ve siyasi gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.  CHP İl binasında yapılan açıklamaya CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da katıldı. Ülkenin en ağır ve bunalımlı günlerini yaşamakta olduğunu belirten Güneşhan, işsizlik sayısının sekiz buçuk milyonu aştığını belirterek, ekonomik sebeplerle intihar vakalarında artış yaşanmaya başladığını ifade etti. Türkiye’de yargıya olan güvenin gittikçe azaldığını belirten Güneşhan, çocuk istismarlarının her geçen gün daha da artığı, yalnızca Ağustos ayı içerisinde 49 kadının cinayete kurban gittiğini ifade etti. Güneşhan; “Bugün gelinen nokta itibariyle 17 yıllık AKP iktidarında, ülkemizin her alanında büyük bir çöküş yaşamaktadır. Türkiye yönetilmiyor adeta savruluyor. Freni patlamış bir kamyon gibi hızla yukarıdan aşağıya doğru yol almaktadır” dedi. TURSAB Başkanı Ahmet Çelik’in, Çanakkale Belediyesi tarafından Kazdağları’nı savunmak amacı ile yaptığı afişlerin Çanakkale’nin marka değerini düşürdüğü açıklamasını şaşkınlıkla dinlediklerini belirten Güneşhan;  “TÜRSAB şunu çok iyi bilmeli ki, Kazdağları yok olursa Çanakkale turizmi de yok olur. Kazdağları demek Çanakkale demektir. Troya demektir. Havamız, suyumuz ve bereketli topraklarımız zehirlendi mi ne Ezine peyniri kalır nede Bayramiç beyazı” dedi. Yeni bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, ‘Çanakkale Çan-Etili-Tepeköy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezi’nin turizm gelişim alanından çıkartıldığını belirten Güneşhan; “AKP, TÜRSAB ve STK bu konu ile ilgili tavırlarını açıkça merak ediyorum. Ben buradan tarihi bir çağırıda bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz bizleri toplasın. Tüm Milletvekilleri,  il başkanları STK başkanları, tarafların temsilcileri olarak hep beraber altın madeni çalışmalarının yapıldığı alana gidip tüm bu olan bitenleri çıplak bir gözle yerinde inceleyelim. Önyargılarımızdan arınarak gidip hep beraber karar verelim. Yapılan bu faaliyetler artısıyla eksisiyle Çanakkale’nin ve Türkiye’nin menfaatine mi değil mi? diye” dedi. 

 
“Ülkemiz tarihinin en ağır ve en bunalımlı günlerini yaşıyor”
Ülkemiz maalesef tarihinin en ağır ve en bunalımlı günlerini yaşamadığını belirten Güneşhan; “Ekonomik kriz her geçen gün daha da fazla artarak kendini hissettirmektedir. Ülke ekonomisi iflas etmiş ve merkezi Londra’da bulunan bir avuç tefeciye teslim olmuştur.  İşsizlik had safhaya çıkmış, işsiz sayısı her geçen gün daha da artarak, bugün ülkemizdeki toplam işsiz sayısı sekiz buçuk milyonu aşmış durumdadır. Her beş üniversite mezunu gencinden ikisi, her dört gençten ise biri işsiz durumundadır. Bugün maalesef atanamayan öğretmenler ve işsiz kaldıkları için bunalıma giren gençlerimiz intihar teşebbüsünde bulunmakta ve yaşamlarına son vermektedirler. Bugün maalesef gençlerimiz geleceklerini başka ülkelerde aramaktadırlar. Sermaye göçü ile birlikte beyin göçüde ülkemizde yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Maalesef geçtiğimiz hafta Çanakkale’de de bizleri derinden üzen bir intihar olayı yaşanmış Yaşanan ekonomik kriz sonrası bunalıma giren 18 yaşındaki genç bir kardeşimiz yaşamına son vermiştir. Sadece Ağustos ayında 49 kadınımız kadın cinayetine kurban gitmiştir. Cinayet gibi iş kazalarında yine Ağustos ayında 148 işçi kardeşimiz yaşamını yitirmiştir. Adaletsizlik ve hukuksuzluk almış başını gidiyor. Yargıtay başkanının ifadesine göre Türkiye’de yargıya olan güven yüzde 38’dir. Artık insanlarımızın yargıya olan güveni iyice azalmıştır. Hakim ve Savcılarımız kararlarını yasalara, kanunlara ve vicdanlara göre değil Saray’dan aldıkları talimatlara göre vermektedirler. Maalesef bugün ülkemizde hukukun üstünlüğü değil üstünlerin hukuku hakimdir. Bunun en son örneğini İstanbul il başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu davasında gördük. Bundan tam altı yıl, dört yıl, iki yıl önce attığı twitlerden dolayı, mahkeme aldığı talimatlara göre hareket ederek, siyasi bir karar ile ceza vermiştir. Çocuk istismarları her geçen gün daha da artmaktadır.  Bugün gelinen nokta itibariyle 17 yıllık AKP iktidarında, ülkemizin her alanında büyük bir çöküş yaşamaktadır. Türkiye yönetilmiyor adeta savruluyor. Freni patlamış bir kamyon gibi hızla yukarıdan aşağıya doğru yol almaktadır. Ancak halkımız 31 Mart ve tekrar edilen 23 Haziran seçimlerinde Tek adam yönetimine öyle bir ders verdi ki ilk genel seçimlerde AKP’yi iktidardan göndereceğinin mesajını en net bir şekilde verdi. Artık yolun sonu göründü. AKP iktidarı için söylenecek son söz yolcudur abbas bağlasan durmaz sözüdür” dedi.
 
“Kazdağları’na yüzbinlerce insan geldi ama TÜRSAB gelmedi”
Çok açık net bir şekilde Kazdağları’nda altın madeni işletmeciliğine karşı olduklarını belirten İl Başkanı Güneşhan; “Çünkü Kazdağları dünyada bütünlüğü korunan en önemli orman alanlarından ve dağ ekosistemlerinden biridir. Biga yarımadasının, Edremit Körfezi’nin ve Gönen Ovası’nın en önemli su kaynaklarını beslemektedir. Mitolojide yer alan bin pınarlı IDA’dır hem geçmiş hem de günümüzdeki durumuyla Truva’nın en önemli coğrafi tarihsel ve kültürel bileşenidir. Geçtiğimiz hafta Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ortak komite toplantısında Kirazlıda süren maden faaliyetlerine karşın Çanakkale Belediyesi tarafından kentin dört bir yanını asılan afişlerle ilgili TÜRSAB Çanakkale şube başkanı Ahmet Çelik’in Çanakkale’nin marka değerini düşürdüğü, imajını zedelediği için eleştirmesini büyük bir şaşkınlık ve hayretler içerisinde kalarak öğrendim. O gün yapılan toplantıda gayet güzel açıklanmış Çanakkale bugün başta Kazdağları ve Truva olmak üzere sahip olduğu değerler sonucunda Ekonomi Dergisi Forbes tarafından yaşanabilir en iyi kent, World Happines Report verilerine göre Avrupa’da mutluluk oranı yüzde 50’nin üzerinde olan en mutlu şehirleri arasında. Time dergisine göre de Troya ‘Dünyada görülmesi gereken 100 yer’ arasındadır. Türkiye’den listeye giren tek yerdir.  İşte tamda bunun için bu afişlerin asılması, bu uyarıların yapılması gerekmektedir. Anlaşılan TÜRSAB yönetimi Kazdağları’nda siyanürle altın madeni işletmeciliğin doğuracağı zararların ve taşıdığı risk boyutunun ne kadar büyük ve ciddi olduğunu maalesef anlamamışlardır. Altın İşletmeciliği çalışmaları esnasında 72 milyon toprak yer değiştirecektir. Tehlike sadece siyanür değil bu yer değiştirme ile ilgili olarak uyuyan ağır metaller uyanacak, toprağımızı ve suyumuzu zehirleyecektir.  TÜRSAB şunu çok iyi bilmeli ki Kazdağları yok olursa Çanakkale turizmi de yok olur. Kazdağları demek Çanakkale demektir. Troya demektir. Havamız suyumuz ve bereketli topraklarımız zehirlendi mi ne Ezine peyniri kalır nede Bayramiç beyazı. Bugün Türkiye de ve Dünyada yüzbinlerce ve milyonlarca insan Kazdağları zarar görmesin aynı kalsın diye farklı farklı şekillerde mücadeleye destek vermektedirler. Dünyanın en ünlü sanatçıları gerek sosyal medyada gerekse bizzat gelerek hiçbir ücret almadan konserler vererek kampanyaya destek olmaktadırlar. Bizzat ben TÜRSAB yetkililerini etkinliklere davet ettim. Âmâ arkadaşlar davete icap etmediler. Maden sahasını ve ‘Su ve Vicdan’ nöbetinin yapıldığı kamp alanını ziyaret etmediler. Buraya dışardan yüzbinlerce insan geldi ama TÜRSAB yöneticileri gelmediler. Ama kendi üyeleri Çanakkale’den birçok turizmci arkadaşlarda gelerek kampanyaya destek vermişlerdir” dedi.
 
“Çanakkale’de birçok bölge turizm gelişim alanından çıkartıldı”
Çanakkale’de birçok bölgenin turizm gelişim alanında çıkartıldığını belirten Güneşhan; “Bakın yeni bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile Çanakkale Çan-Etili-Tepeköy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezi turizm gelişim alanından çıkartılmıştır. AKP, TÜRSAB ve STK bu konu ile ilgili tavırlarını açıkça merak ediyorum. Ben buradan tarihi bir çağırıda bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz bizleri toplasın. Tüm Milletvekilleri,  il başkanları STK başkanları, tarafların temsilcileri olarak hep beraber altın madeni çalışmalarının yapıldığı alana gidip tüm bu olan bitenleri çıplak bir gözle yerinde inceleyelim. Önyargılarımızdan arınarak gidip hep beraber karar verelim. Yapılan bu faaliyetler artısıyla eksisiyle Çanakkale’nin ve Türkiye’nin menfaatine mi değil mi? diye. Murat dağında altın madeni işletmeciliğine AKP, CHP ve tüm siyasi partiler ve STK’lar karşı çıkarak ortak hareket etmektedirler. Burada görev size düşüyor Sayın Valim. Tarihi bir sorumluluğunuz var. Siz yargı süreci devam ederken buraya Gayri Sıhhi Müessese ruhsatı verdiniz.  Sayın Valim, mesleğiniz gereği bugün burada yarın buradan başka bir yerde memlekete hizmet edeceksiniz. Tarih bugünü yazacaktır. Gelecek nesiller tarafından iyi anılmak isteniyorsak sorumluluk sahibi herkes bu taşın altına elini koymak zorundadır. Daha kaybedilmiş bir şey yok. Havamıza, Suyumuza, Toprağa daha siyanür karışmadı. Buna izin verirsek daha sırada bekleyen, ruhsatı alınmış 26 proje Kazdağları’nı bekliyor” dedi.      (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Recai Taylan'ı kaybettik
05.07.2020    1528
Bu yol nereye gider!?
05.07.2020    1388
31.hafta maçları başlıyor
05.07.2020    1360