Güreş anılar kitabından; Cihan Şampiyonu Kurtdereli

13.04.2020         

1899 yılında yapılan Paris Şehir Ödülü Turnuvası'na giden Kurtdereli ve Katrancı Halil, görünümleriyle çevresindekileri o kadar etkilemişlerdi ki, iki Fransız güreşçi, mindere çıkıp perişan olmaktansa, maç yapmayarak yenilgiyi kabul ettiler. 1899 yılında yapılan Paris Şehir Ödülü Turnuvası'na giden Kurtdereli ve Katrancı Halil, görünümleriyle çevresindekileri o kadar etkilemişlerdi ki, iki Fransız güreşçi, mindere çıkıp perişan olmaktansa, maç yapmayarak yenilgiyi kabul ettiler.

  Kurtdereli sahnede görününce, salonda sesler kesildi. Kurtdereli, ağır ağır ilerleyerek, rakibi Bibi Poire`yi yakaladı ve 42 saniyede sırtını yere yapıştırdı. Kurtdereli ikinci maçında, yine Fransız rakibi 138 kiloluk Daumas Pique Plangue`yu da tuşladı. Ayrıca Callmett ve Pitejenski`yi yendi. Burada ayrıca, Kurtdereli ile Katrancı arasında bir gösteri karşılaşması düzenlendi. Kurtdereli, 6 dakika 20 saniyede, Katrancı`nın ayağını yerden keserek, üç adım taşıdı ve böylece karşılaşmayı kazandı. 

(1899 Paris Şehir Ödülü Turnuvası)
 
Kurtdereli Mehmet Pehlivan
Kurtdereli’nin tarihe geçen veciz sözü ;
“Güreşirken, bütün Türk milletini arkamda hisseder ve onun şerefini korumak için her şeyi yapardım. Ve sanki bütün Türk milletinin kuvvetinin arkamdan dayandığını hissederdim.”  Bu veciz sözü duyan Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gönderdiği para armağanı olan 1000 lirayı ve kendisine övgülerle dolu mektubunu Cihan Pehlivanına verirler. Kurtdereli, ummadığı ve beklemediği bu iltifattan dolayı ağlar ve dualar eder.                                        (Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Korona okullara sıçradı!
19.10.2020    8060