HDP'nin Kepez'de düzenlediği turnuvaya soruşturma!

03.09.2022         

HDP'li gençler ve kadınlar tarafından düzenlenen "Kemal Kurkut Futbol Turnuvası"na soruşturma açıldı. Turnuva sonunda söylenen "halay" türküsünde PKK propagandası yapıldığı iddiası ile açılan soruşturmada, THKO ve THKPC terör örgütü olarak değerlendirilirken, "Deniz Gezmiş" ve "Mahir Çayan" paylaşımları da suç unsuru olarak kabul edildi.

HDP Gençlik Merkezi ve HDP Kadın Meclisi tarafından organize edilen Kemal Kurkut Futbol Turnuvası`na soruşturma açıldı. 10 Ağustos Çarşamba günü Çanakkale merkeze bağlı Kepez beldesinde, Kepez Spor Kulübü`nün işlettiği halı sahada düzenlenen turnuvayla ilgili Çanakkale Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü`nün hazırladığı dosya üzerinden açılan savcılık soruşturması kapsamında 4 kişiye emniyette ifade verdi. 
 
Halay türküsünde PKK propagandası iddiası
HDP Diyarbakır Milletvekili ve Gençlik Meclisi Sözcüsü Dersim Dağ`ın da katıldığı etkinlikle ilgili olarak açılan soruşturmada, söz konusu turnuva sonrasında halay çekildiği, çekilen halayda söylenen "Biji Şere Me Bagoke" isimli türkünün PKK propagandası olduğu belirtildi. Soruşturma açılan 4 kişiye etkinlikteki halay görüntüleri izletildi ve terör örgütü propagandası yaptıkları iddia edildi. 
Deniz Gezmiş paylaşımı sorusu 
Soruşturma kapsamında, ayrıca geçen yıla ve geçtiğimiz aylara ilişkin de bazı paylaşımların sorulduğu öğrenildi. Emniyetteki yapılan ifade işlemleri sırasında, bir sosyal paylaşım sitesinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu`nun (SGDF) Suphi Nejat Ağırnaslı için "Kobane 21`inci yüzyılın Stalingrad`ı ve ezilen halkların umut ışığıdır" ibareli gönderisinin paylaşılması da ifade de soruldu. 
 
31 Mart tarihindeki Kızıldere paylaşımı ve 6 Mayıs`taki Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının paylaşımı da soruşturma dosyasında yer aldı. Dosyada, THKO ve THKPC terör örgütü olarak nitelendirilerek, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Mahir Çayan`ın bu örgütlerin liderleri olduğu belirtildi. 
 
Ne olmuştu? 
10 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen turnuvanın ardından Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Ak Parti Kepez Belde Başkanlığı başta olmak üzere, çok sayıda açıklama yapılarak etkinliğe tepki gösterildi. Zafer Partisi`nin de dahil olduğu açıklamaların ardından Kepez Spor Kulübü Başkanı Ahmet Rasim Başak ve Kepez Spor Altyapı Sorumlusu Onur Topsoy istifa etmişti. İstifa açıklamasında ise, "HDP Gençlik Merkezi tarafından Kemal Kurkut Futbol Turnuvası düzenlenmiştir. Kepez Spor`un işlettiği halı sahada düzenlenen bu turnuvadan Kepez Spor Başkanı ve yönetimi olarak bilgimiz, alakamız ve iznimiz asla olmamıştır. Kamuoyunda tartışıldığı gibi bizim de milli duygularımızı zedeleyen bir davranıştır. Bu yüzden Kepez Spor`daki görevlerimizden istifa ediyoruz" denilmişti.
(Seçkin Sağlam) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER