HDP'li Kerestecioğlu Çanakkale'deydi "Biz hep birlikte "hayır' diyoruz"

12.04.2017         

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, referandum çalışmaları kapsamında dün Çanakkale`deydi. Cumhuriyet Meydanı`nda HDP`lilere seslenen Kerestecioğlu; `Adına anayasa teklifi denilen 18 maddelik bir ucube ile karşı karşıyayız` dedi. Konuşmasının devamında Kerestecioğlu, rant için yapılan çevre talanlarını eleştirdi... Kerestecioğlu, "Bu güzel kentte köprüler yapmak istiyorlar. Gelirken gördüğümüz ağaçları belki yine birçok yerde yaptıkları gibi yok etmek istiyorlar. Buraya nefes veren Kazdağları ile uğraşıp duruyorlar" dedi.

 Halkların Demokratik Partisi (HDP), 16 Nisan’da gerçekleştirilecek anayasa referandumu öncesi alana çıktı. HDP İl örgütü Çanakkale Buluşması’nı Cumhuriyet Meydanı`nda gerçekleştirdi. Buluşmaya HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDP MYK Üyesi Serpil Kemalbay, HDP HDK Üyesi Emin Ağaoğlu, HDP PM Üyesi Cafer Çelik ve HDP`liler katıldı. Cumhuriyet Meydanı çevresinde HDP`liler tarafından yapılan broşür dağıtımı sonrasında açılış konuşmasını yapan HDP MYK Üyesi Serpil Kemalbay, zor koşullarda referandum süreci yürüttüklerini belirterek, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın selamlarını getirdiğini dile getirdi. Kemalbay; “Bize getirilen referandum dayatması, anayasa değişiklik teklifi bir anayasa değil. Aslında biz, bir anayasa mı olacak yoksa bir anayasa olmayacak mı onu oylayacağız. Bu bir diktatörlüğün oylanmasıdır. Biz bu diktatörlüğe hayır diyeceğiz ve Türkiye`de hep birlikte demokrasi olanağının önünü açacağız" dedi. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise konuşmasında, “Sözde adına anayasa teklifi denilen 18 maddelik bir ucube ile karşı karşıyayız. Çünkü kimse için, hiçbir getirisi olmayan, aksine `ben karar veririm, buna evet diyor musunuz, ben tek başıma karar vereceğim, zaten on beş yıldır iktidardayım, her şeyi yapıyorum, daha da yapmaya devam edeceğim ve siz o kadar zaman içerisinde ücretlerinize doğru dürüst zam alamamış olabilirsiniz; inşaatlarda, iş cinayetlerinde ölmüş olabilirsiniz... Olsun ben yine de devam edeceğim` diyenlerin referandumu... Biz buna hep birlikte hayır diyoruz. Kadınlar hayır diyorlar, çünkü kadın cinayetleri son yıllarda inanılmaz derecede artış gösterdi. İş cinayetleri ciddi biçimde artış gösterdi. 2017`nin sadece ilk üç ayında 441 işçi hayatını kaybetti. Böyle olmaya devam edecek çünkü hiç kimse bundan dolayı sorumluluk almadı. Ülkede aynı zamanda ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ayaklar altında olduğu için kimse bu gerçekleri korkmadan yazamadığı için... Ama bizler korkmuyoruz. Korkmadığımız için her yerdeyiz, her alandayız ve eş başkanlarımızın söylediği gibi `cesaret bulaşıcı` olduğu için herkese bulaşmakta" dedi. 

 
"Cennetler rant için yok edilmek isteniyor"
Konuşmasının devamında 1915 Çanakkale Köprüsü`nün ve Kazdağları`na kurulan maden şirketlerinin çevreye verdiği zararları eleştiren Kerestecioğlu; "Bu güzel kentte köprüler yapmak istiyorlar. Gelirken gördüğümüz ağaçları belki yine birçok yerde yaptıkları gibi yok etmek istiyorlar. Buraya nefes veren Kazdağları ile uğraşıp duruyorlar. Burası gerçekten bütün Türkiye`ye baktığımızda; Hevsel bahçeleriyle, Sur`uyla, Çanakkale`siyle birer cennet ama bu cennetler rant için yok edilmek isteniyor. İşte bunların hepsine `hayır` diyoruz. Çünkü kendi geleceğimizi kurmak istiyoruz. Bu gelecek bizim elimizde ve geleceğimizi kazanmak istiyoruz. Burada bir park mı olacak, okul mu olacak, hastane mı olacak; buna biz karar vermek istiyoruz" şeklinde konuştu. Buluşmanın ardından HDP`li grup ellerinde tutuklu eş başkanları Selahatin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ`ın fotoğraflarıyla objektiflere poz verdi. 
(Atakan Alkış)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER