HOŞGÖRDÜK

15.06.2015         3 Ayı geride bıraktım. Tekrar buluşmanın mutluluğuyla bazı okurlarımın hoş geldin der gibilere hoş gördük diyorum. Hoş bir siyasi döneme girdik. Bu 3 ayın ayrılığın bir nedeni de korku duygum. Her canlı gibi insanda korku duygusuna sahiptir. Yazarların bazı kalemleri yuvarlık, bazısı fırıldak, bazısından ter, bazısından kan, bazısı çok köşeli, bazısı sivri olur en tehlikelisi sivri olanıdır. Bizimkisi de ucu törpülenmeyenlerden olduğu için, geçen yirmi yıl içinde pek çok kez yargı önünde hesap vermek durumunda kaldım. Eğer sayın ve onurlu yargıçlar alınmasınlar lütfen sözlerim istisna yargıçlara o günlerde ceza evlerinin tadını çıkarma olasılığını kuvvetle yaşardım. Ama o günler daha orta yaştaydım. Şimdi 80 yaşını aşan vücudum pek elverişli değil. Bugün korkusuzca sivri uçlu kalemleri kutlarım.
               7 Haziran seçimleri gösterdi ki kutsal dinimiz politikaya alet edilemeyeceğini tam olmasa da kısmen kanıtladı. Batı demokrasilerinin Rönesans ve reform olgusunun bir algısı olarak yorumluyorum. Bu hareket tanzimatla başladı, nur içinde yatan Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetimizle hayata geçirildi. Diyanet işleri başkanlığının kurulması kutsal dimimizle devlet ve siyasetin ayrılmasını, Laik Cumhuriyetimizin biz vatandaşlara bir armağanıdır.
                Ney yazık ki çok partili demokrasimizin 1950 yılında Demokrat Parti (DP)siyle başlayan dini siyasete alet etme alışkanlığı bu günlere kadar taşındı. Topluma bugün dahi siyasette dindar, dinsiz, Hıristiyan, Yahudi, dini tercihler değil ekonomik tercihler oluğunu kapitalizm, sosyalizm, liberalizm, sosyal demokrasi, kominiz’min bir ekonomik tercih oluğunu anlatamadık. Koskoca profesörler dahi seçim sonuçlarını yorumlarken sosyo ekonomik kısmını pas geçiyorlar. Onun için demokrasimiz topallıyor, kominizm dahi düne kadar dinsizlik sayanlar çoğunluktaydı.
                Hoşçakalınız..

756

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun