Haftanın Özeti

31.07.2014         ercan@manyapi.comBu hafta unutulmaz sportif mücadelelere sahne oldu. Fransa bisiklet turunda sona yaklaşırken Nibali rüzgârı esmeye devam ediyor. Astana takımının İtalyan yıldızı bir aksilik yaşamaz ise Pazar akşamı Paris’te bisiklet tarihine geçek. Turda daha şimdiden dört etap galibiyeti aldı. Sarı mayoyu giymesi halinde üç büyük turu kazanan altıncı kişi olarak tarihe geçecek.
Bu yıl turda pekte alışılagelmiş şeyler yaşanmıyor. Turun daha ilk etabında İngiliz yıldız Mark Cavendish yarış dışı kaldı. Ardından geçen yılın şampiyonu tabii ki bu yılında favorisi Froome karıştığı birkaç kazanın ardından acılar içinde yarıştan çekildi. Bu iki yıldızın yarış dışı kalması ile bakalım turda neler olacak derken turun en trajik günü 10 etapta yaşandı. Yarışın en büyük favorilerden Contador, içbükey bir kasis nedeni ile yaşadığı kaza sonucunda hem kaval kemiğini kırarak yarış dışı kaldı. Acılar içinde yarışa devam etmeye çalışırken domestiğine sisler içinde veda ettiği sahne günün ve turun en trajik karelerinden birisiydi. İspanyol yıldız bu hafta twiter adresinden İspanya Bisiklet Turuna da katılamayacağını açıklayarak sezonu kapatmış oldu.
Haftanın en sevindirici haberlerinden birisi hiç kuşkusuz Çanakkaleli yıldız Şahika Ercümen’in kırdığı dünya rekoru idi. Ercümen Kaş Hidayet koyunda değişken ağırlıklı, tüpsüz ip destekli dalışta 91 metreye inerek dünya rekorunu kırmış oldu.
 
Benim için haftanın en sevindirici haberi ise Tunç Fındık’tan gelen haber oldu. Tunç, dünyanın en yüksek 13. dağı olan Gasherbrum 2`nin 8030m lik zirvesine çıkmayı başaran ilk Türk oldu. Şu an ana kampa dinlenen Tunç hava durumuna göre Gasherbrum 1 e çıkmayı deneyecek. Kendisine başarılar diliyorum.
Böylesine güzel haberler aldığımız haftada Şanlıurfa’dan gelen haber ile yıkıldık desem abartmış olmam. Güneydoğu Bölgesini dolaşan iki motosikletçi Abdullah Türk Ve Engin Öksüz Şanlıurfa`nın Halfeti ilçesinde kurşunlanıp ardından da taşlanarak öldürüldüğü haberini aldık. Haberin ardından bisikleti ile dünyayı dolaşan Gürkan Genç (https://www.facebook.com/GurkanGENCpedallaR) sanki duygularımı dile getirdi. Hakikaten neler oluyor bu millete..
Son iki senedir bisikletimle dünyayı geziyorum. Tüm halklar bağrına basıyor, evine misafir ediyor, yediriyor içiriyor. Cebime harçlık koyup dünyayı gezmeme yardımcı oluyor.
Artık dışarıdan ülkemi tanıyamıyorum. Bu kadar millet gezdim ülkemde de 5000 kilometreden fazla bisikletimle köy köy gezmişimdir halkım kadar birbirine uzak birlik olmayı başaramayan başka bir ülke ve halk daha görmedim. Senelerce bana anlatılan bazı konular ise kocaman bir hikâyeymiş seyahatimle bunu da anlamış oldum.

1349

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun