Hakemlik Sanat'tır!

10.01.2021         mail@canakkaleolay.comBugünkü konumuz Hakemlik. Önce hemen belirtelim ki, Hakemlik asla `Zanaat` değildir. Hakemlik, zor ve özveri isteyen bir görevdir. Hakemlik, yöneticilik vasıfları ile birlikte mevcut kurallar çerçevesinde `Adalet` dağıtmaktır. Hakemlik yapanlara sorarsanız, buna `Hobi` diyebilirler, ama aslında Hakemlik `Hükmedebilme duygusunu yenebilme sanatıdır`. Futbol Hakemliği ise daha da zor bir uğraştır. Günümüzün teknolojik koşullarında Dığıtal çağı yakalamak ve yaşamaktır. 
 
Futbol Hakemi; sahada faal olan futbolcular, yedek oyuncular, teknik adamlar, yöneticiler, stat görevlileri, seyirciler ve spor yazarlarına otoritesi ile bilgisini gösteren, bir maçta verip, vermediği ile birlikte 400`ün üstünde kararı uygulayan, özellikle de taraf olan kişilerin bazen haklı, zaman zaman da haksız eleştirilerine muhattap olan lider vasıflı kişidir. O nedenle, modern ve çağdaş normları benimsemesi gerekir.

Uluslararası oyun kuralları ile müsabaka talimatları ve statülerinin ruhuna inerek tatbik eden, kaidelerin esasını bilen, eşitlik ilkesinden hareket eden, sezgi sahibi olan, Yönetici-Hakem kimliği bulunan, fizik gücü ile yeterli düzeyde kondisyonlu, dayanıklı, oyun içinde dinamik ve kararları tereddütsüz olan hakem, başarılı demektir.
 
Hakem; kendisine özen gösteren, bulunduğu ortamda farkındalık ve saygınlık yaratmalıdır. Özellikle sporcu, yönetici ve taraftarlara hitap ettiğinde, son derece tutarlı, düzenli ve nazik olmalıdır. Maçları izlenebilir kılacak, müsabakalara seyir zevki katacak, Fair-Play (Adil Oyun) anlayışından ödün vermeyecek yine Hakemdir. Günümüz Hakemliğinde, yükselme yarışı yeşil sahalar ile MHK`nın yaptığı yazılı ve atletik sınavları yanında bire bir gerçekleşen mülakatlardan geçmektedir. Egolarından kurtulan hakemlerin üst düzeye gelmeleri hemen herkesin ortak dileğidir. Bununla birlikte, hakemlere yönelecek eleştirilerin dozunu iyi ayarlamak gerekir. Çünkü, Hakem, bir gül gibidir. Fazla koklarsanız, soldurursunuz. Kabul edelim ki, 
 
Futbol, Dünya`da milyonları peşinden sürükleyen ve en çok ilgiyi toplayan bir kitle sporudur. Ne yazık ki, tribünlerde seyircilerin 1 yıldan buyana özlemini çekiyoruz. Pandemi süreci atlatıldığında statların yine Gösteri Merkezleri`ne dönüşeceğine inanıyorum. Keyifli maçlarda, başarılı hakemler izlemek ümidiyle, esen kalın!

Cahit Göveren
Klasman E Gözlemci


1969

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    679
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    608